Nakon nezapamćene tragedije u Beogradu koja je duboko potresla cijeli region iz MUP-a Srbije su apelirali na građane da svoje oružje drže savjesno, zaključano u sefovima, kasama ili ormarima, tako da bude nedostupno neovlaštenim osobama, a posebno djeci.
Na taj apel ne bi trebali ostati imuni ni građani BiH koji posjeduju ogromne količine oružja, a pucnjava u Beogradu otvorila je brojna pitanja, među kojima i ono kakva je kontrola oružja u našoj zemlji.
Preventivni segment
Sandi Dizdarević, docent na predmetima Kriminalistički intervju i Kriminalistička psihologija, kaže da su kontrole oružja propisane zakonom i kao takve su postavljene kvalitetno.
- Da li se i u kojem obimu primjenjuju, pitanje je na koje trebaju odgovoriti nadležne institucije. Primarno postoji preventivni segment koji se sastoji u nizu provjera, od psihofizičkih, formalnih i sigurnosnih na terenu. Sekundarna kontrola provodi se na način da se po nabavci oružja ono upisuje i uzima se probni hitac kako bi se uzeli tragovi i deponirali u policijske baze. Naravno, ovaj model se rijetko primjenjuje - kazao nam je Dizdarević.
Treći model kontrole, dodaje, jeste sigurnosni segment, u kojem se vrše terenske provjere koje obuhvataju širok segment, od medicinskih kartona, obavljanja razgovora s komšijama i slično, a sljedeći model kontrole odnosi se na inspekcijski nadzor koji vrše službenici MUP-a i on se odnosi na pridržavanje zakonskih uvjeta koje mora ispuniti nosilac prava, odnosno dozvole za nabavljanje, držanje i nošenje oružja.