Godišnja konferencija glavnih tužilaca održana je danas u organizaciji Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) i uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u BiH/specijalnog predstavnika EU u BiH (EUSR) i Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.
Učesnicima konferencije obratio se predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija koji je u uvodom obraćanju istakao opredijeljenost VSTV-a BiH za definisanjem budućih pravaca djelovanja, kako bi se prevazišle utvrđene slabosti i unaprijedila efikasnost i kvalitet rada tužilaštava.
- Cilj svih nas danas ovdje prisutnih mora biti usmjeren na jačanje integriteta, nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa, što su ključni preduslovi za institucionalno suprotstavljanje svim oblicima kriminala, a posebno organizovanog kriminala i korupcije - naglasio je Lagumdžija.
Izrazio je uvjerenje da se zajednički može osigurati da bh. pravosuđe bude u svakom momentu spremno odgovoriti svim potrebama građana, kao neophodan korak ka konačnom cilju – jačanju vladavine prava i osiguravanju vidljive pravne sigurnosti za svakog građanina naše zemlje.
Obraćajući se glavnim tužiocima i drugim učesnicima konferencije, šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Johan Satler (Johann Sattler) je rekao da sa velikom zabrinutošću prate nedavne jednostrane aktivnosti rukovodstva Republike Srpske sa pozivima na povlačenje nadležnosti BiH, uključujući i u oblasti pravosuđa.
- Riječ je o koracima u pravcu eskalacije suprotno interesima građana Bosne i Hercegovine i na štetu perspektive Bosne i Hercegovine za napredak na evropskom putu. Broj pravosnažnih presuda u predmetima visokog profila i dalje je alarmantno nizak. Od svih agencija za provođenje zakona, niti jedna nije podnijela Tužilaštvu BiH niti jednu prijavu o korupciji na visokom nivou, što je alarmantno. S druge strane, tu su opipljivi rezultati u istragama u predmetima organizovanog kriminala proisteklih iz korištenja aplikacija SKY/ANOM, s tim da navode u predmetima korupcije treba rješavati na podjednako proaktivan način - rekao je Satler.
Potrebno je više uraditi na procesuiranju predmeta izbornih prevara jer je to, istakao je, ključno za vraćanje povjerenja građana u izborni proces. Također je neophodno uraditi više na procesuiranju slučajeva negiranja genocida.
- Dvije godine nakon izmjena Krivičnog zakona, još nema optužnica, dok se istovremeno nastavlja negiranje i trivijalizacija ratnih zločina - podvukao je Satler.
Šef Misije OSCE-a u BiH Brajan Ageler (Brian Aggeler) u svom uvodnom obraćanju istakao je da sveobuhvatni programi Misije OSCE-a, usmjereni na praćenje suđenja i sektora pravde, ukazuju na trajne slabosti u funkcionisanju krivičnopravnog sistema, u svim fazama postupka.
U kontekstu otklanjanja ovih i drugih slabosti naglasio je značaj uloge tužilaca u očuvanju i jačanju vladavine prava i osnovnih prava svih građana BiH te pozvao sve tužioce da se uhvate u koštac s problemom nekažnjivosti, demonstrirajući pri tome hrabrost, posvećenost i integritet.
Tokom konferencije predstavljeni su rezultati rada tužilaštava ostvareni u prošloj godini, kao i pokazatelji koji upućuju na određene trendove u radu tužilaštava, sa posebnim osvrtom na korupciju i organizovani kriminal, te je u tom kontekstu prezentirana revidirana metodologija Evropske unije za evidenciju krivičnih predmeta za najteža krivična djela i krivična djela iz visokog nivoa iz oblasti organizovanog kriminala i korupcije. Također, razmotreno je pitanje imenovanja i odgovornosti nosilaca tužilačke funkcije te važnost transparentnosti za tužilački sistem.
Tokom konferencije predstavljeni su nalazi i preporuke Misije OSCE-a u BiH koji se odnose na upravljanje postupkom u složenim predmetima, kao i saznanja iz monitoringa Misije OSCE-a u BiH o procesuiranju krivičnih djela koja ugrožavaju ispravnost i integritet izbornog procesa.
Zamjenik direktora Sekretarijata VSTV-a BiH Hajro Pošković predstavio je izvještaj Sekretarijata VSTV-a BiH o ostvarenim rezultatima i budućim koracima u segmentu rada tužilaštava, saopćeno je iz VSTV-a BiH.