PRIJETNJA POTPUNOG HAOSA

Naučnici tvrde: Scenarij iz 1815. prijeti da se ponovi, tada je uslijedila "godina bez ljeta"

Sljedeća masivna erupcija izazvat će klimatski haos, čovječanstvo nema nikakav plan, upozorava profesor klime na Univerzitetu u Ženevi

Platforma X

N. H.

25.12.2024

Planina Tambora promijenila je svijet kad je 1815. godine indonezijski vulkan eruptirao. Radilo se o najsnažnijoj erupciji u zabilježenoj historiji. Uslijedila je "godina bez ljeta" - globalne temperature su pale, usjevi propali, ljudi gladovali, pandemija kolere se proširila i deseci hiljada su preminuli, piše CNN.

Od tada su eruptirali mnogi vulkani, ali Tambora ostaje posljednja masivna erupcija. Više od 200 godina kasnije, naučnici upozoravaju da bi se mogla dogoditi još jedna.

Markus Štofel, profesor klime na Univerzitetu u Ženevi rekao je da nije pitanje hoće li se to dogoditi, nego kada. Sada je svijet gušće naseljen i već zagrijan klimatskim promjenama.

- Sljedeća masivna erupcija izazvat će klimatski haos, čovječanstvo nema nikakav plan - upozorava Štofel.

Tokom erupcije izbacuje se mješavina lave, pepela i plinova, uključujući ugljični dioksid koji zagrijava planet. Kod utjecaja na klimu, naučnike više zanima sumporni dioksid, koji erupcija može podići kroz troposferu u stratosferu. Nakon toga nastaju sićušne čestice aerosola koje raspršuju sunčevu svjetlost, odbijaju je nazad svemir i hlade planetu ispod sebe.

Dok se svijet bori s globalnim zagrijavanjem, period zahlađenja moglo bi zvučati pozitivno, ali naučnici kažu da je istina upravo suprotna. Osim što bi erupcija mogla uništiti obližnje gradove, upozoravaju da bi dugoročni učinci mogli biti kataklizmični.

Hladnije vrijeme, manje sunčeve svjetlosti i promjene padavina mogle bi utjecati na globalnu proizvodnju hrane i potencijalno dovesti do političkih napetosti, pa čak i rata, ističe CNN. 

Ljudski i ekonomski danak bio bi golem, napominju znanstvenici. U ekstremnom scenariju, sličnom Tambori, ekonomski gubici mogli bi doseći više od 3,6 triliona dolara samo u prvoj godini.

Hlađenje ne bi ponudilo nikakvo olakšanje od klimatskih promjena jer bi se u roku od nekoliko godina planeta vratila na stanje kakvo je bilo prije, a sljedeća erupcija mogla bi se dogoditi bilo gdje. Postoje područja koja naučnici promatraju, iako ih je nemoguće tačno predvidjeti, uključujući Indoneziju, jednu od vulkanski najaktivnijih regija na planetu i "Yellowstone" u zapadnom dijelu SAD, koji nije doživio veliku erupciju stotinama hiljada godina.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.