NA VEČERAŠNJOJ SJEDNICI

NSRS usvojila neustavni Zakon o nepokretnoj imovini

Za je glasalo 45 poslanika, protiv je bilo četvero, dok je suzdržanih tokom glasanja bilo njih 15

Sa jedne od sjednice NSRS. Printscreen

H. J. I.

28.12.2022

Narodna skupština RS usvojila je večeras neustavni Zakon o nepokretnoj imovini, koji je razmatran po hitnom postupku.

- RS neće da se odrekne svoje imovine i nećemo dijeliti našu imovinu sa BiH. To je pitanje za naš riješeno - naveo je danas predsjednik RS Milorad Dodik.

On je dodao i da se RS ne može prijetiti Ustavnim sudom BiH, kao i da RS neće sprovoditi odluke visokog predstavnika te da će NSRS usvajanjem Prijedloga o nepokretnoj imovini dati odgovor.

Za je glasalo 45 poslanika, protiv je bilo četvero, dok je suzdržanih tokom glasanja bilo njih 15. Ova tačka je na dnevni red došla drugog dana zasjedanja 5. posebne sjednice NSRS-a, poslanici su prilikom rasprave istaknuli da je riječ o suštinski istom zakonu, koji je već jednom poništen.


Ustavni sud o spornom zakonu

Ustavni sud BiH utvrdio je na sjednici 22. septembra da "RS nema ustavnu nadležnost za regulisanje pravne materije koja je predmet Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti RS", jer je to nadležnost BiH. Međutim, Dodik je odlučio izmijeniti neke dijelove zakona i poslati ponovo u proceduru u parlament u kojem definitivno ima većinu.

Apelaciju pred Ustavnim sudom BiH mogu podnijeti članovi Predsjedništva BiH, zastupnici u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, delegati u Domu naroda Parlamenta BiH i članovi Kolegija.

Podsjetimo, dva člana Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović najavili su podnošenje apelacija Ustavnom sudu BiH. 

Šta se navodi u prijedlogu Zakona o nepokretnoj imovini

Prijedlog Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti:

Član 1.

Ovim zakonom reguliše se svojina na nepokretnoj imovini koja služi kao sredstvo vršenja i sprovođenja javne vlasti i koju koriste subjekti koji vrše tu vlast od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, a upisana je u javnim evidencijama o nepokretnostima, za čije vođenje i održavanje je nadležna Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove (u daljem tekstu: Uprava) kao svojina tih subjekata.

Član 2.

Ovaj zakon se ne odnosi na svojinu na nepokretnoj imovini koja je u javnim evidencijama o nepokretnostima, za čije vođenje i održavanje je nadležna Uprava, do 31. decembra 1991. godine bila upisana kao imovina sa pravom raspolaganja ili upravljanja bivše Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine. 

Član 3.

Subjekti javne vlasti su RS, jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, javne ustanove i druge javne službe čiji je osnivač Republika Srpska, odnosno jedinica lokalne samouprave (u daljem tekstu: subjekti javne vlasti).

Član 4.

Nepokretna imovina upisana u javnim evidencijama o nepokretnostima za čije vođenje i održavanje je nadležna Uprava, kao svojina subjekata javne vlasti iz člana 3. ovog zakona, koju ti subjekti koriste za obavljanje njihove djelatnosti i funkcionisanje, po sili zakona, svojina je tih subjekata.

Član 5.

Nepokretna imovina iz člana 4. ovog zakona, kao i upravljanje i raspolaganje tom imovinom od strane subjekata javne vlasti, utvrđuje se posebnim zakonima.

Član 6.

(1) Upisi nepokretne imovine iz člana 2. ovog zakona u javnim evidencijama o nepokretnostima, za čije vođenje i održavanje je nadležna Uprava, neće se mijenjati do donošenja zakona kojim će se regulisati svojina na toj nepokretnoj imovini. (2) Nepokretnom imovinom iz stava 1. ovog člana upravlja RS ili drugi subjekat javne vlasti kojeg određuje Vlada RS.

Član 7.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku RS”.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.