35. REDOVNA SJEDNICA

Predstavnički dom PFBiH danas o prijedlogu izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju

Prijedlogom bi se broj dana bolovanja radnika koji idu na teret poslodavca smanjili sa 42 dana koliko je radniku zagarantirano trenutnim zakonskim rješenjem, na 15 dana plaćenog odsustva radi bolesti nakon čega bi Fond zdravstvenog osiguranja preuzeo

Sa jedne od prethodnih sjednica. Avaz

H. J. I.

26.7.2022

Predstavnički dom Parlamenta FBiH će na 35. redovnoj sjednici koja se održava danas i sutra, raspravljati o prijedlogu izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju kojom se broj dana bolovanja skraćuje sa 42 na 15.

Federalni parlament će između ostaloga razmatrati i Prijedlog izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju koje predlažu poslodavci, a koje je u proceduru uputio Ramiz Karić još krajem prošle godine.

Prijedlogom bi se broj dana bolovanja radnika koji idu na teret poslodavca smanjili sa 42 dana koliko je radniku zagarantirano trenutnim zakonskim rješenjem, na 15 dana plaćenog odsustva radi bolesti nakon čega bi Fond zdravstvenog osiguranja preuzeo isplatu naknada radnicima.


"Ova izmjena je neophodna"

- Ova izmjena je neophodna jer vrijeme u kojem poslodavac ima obavezu naknade plaće za vrijeme bolovanja predugo. Poslodavac za vrijeme bolovanja radnika mora naći adekvatnu zamjenu kako se ne bi prekinuo kontinuitet u poslovanju i tada je poslodavac izložen duplom trošku - navedeno je u obrazloženju predloženog rješenja.

Jučer je održana pres konferencija Udruženja poslodavaca FBiH na kojoj su predstavnici poslodavaca pokušali objasniti zašto smatraju da je smanjenje broja dana bolovanja sa 42 na 15 opravdano.

Istakli su da je dužina bolovanja od 42 dana prisutna u zemljama poput Njemačke, zanemarujući da je to država EU sa najrazvijenijom privredom kojoj bolovanja i trudnička odsustva nisu problem budući da traju i do tri godine.

Direktor udruženja poslodavaca Mladen Pandurević usporedio je bolovanje radnika sa automobilskim nesrećama ističući kako u takvim slučajevima osiguranje isplaćuje štetu oštećenom.

Poslodavci su jučer naglasili da će oni i dalje biti odgovorni za štetu koju su pričinili radniku zbog povrede nastale radom te da oni ne žele niti mogu izbjeći takvu vrstu odgovornosti.


Povrede na radu

Demantira ih član 2 predložene izmjene zakona čije objašnjenje glasi:

- Uzmimo u obzir da se najveći broj povreda na radu dešava i pored toga što su poduzete sve neophodne mjere zaštite na radu. One su sastavni dio rizika obavljanja poslova i radnih zadataka i ne mogu se izbjeći, ali je potrebno naglasiti da, u tim slučajevima, poslodavac nije odgovoran, jer je preduzeto sve kako bi se spriječile povrede na radu i smanjio rizik od nastanka povrede - objašnjenje je poslodavaca.

Dakle, ukoliko se povrijedite i tokom obavljanja redovnih poslova, vaš poslodavac nije kriv.

Za sada je nejasno da li postoji volja zastupnika da ovakva zakonska rješenja usvoje, budući da bi ona opteretila Fond zdravstvenog osiguranja te bi radnicima definitivno umanjila njihova prava, svodeći ih na nivo apsolutne dehumanizacije njihovog cjelokupnog postojanja.

Podsjećamo, poslodavci u FBiH u posljednjih nekoliko mjeseci insistiraju na zakonskim rješenjima za koje sindikati tvrde da su na štetu radnika, od odbijanja usvajanja rješenja za povećanje minimalne plate pa sve do smanjenja zagarantiranih dana bolovanja.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.