Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija očekuje od ambasadora SAD-a pri Ujedinjenim nacijama i stalnih članica Vijeća sigurnosti da mu omoguće obraćanje na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj će biti razmatrano stanje u BiH.
Naime, ovaj zahtjev je uslijedio nakon što je u Njujork (New York), osim Tegeltije koji je prvobitno trebao govoriti na sjednici, stigao i predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović koji će se obratiti danas na Vijeću sigurnosti UN-a s obzirom na to da po hijerarhiji ima prednost u obraćanju.
- Ovo je zatraženo nakon što je Misija BiH pri UN-u odbila da stalnom predstavniku SAD-a u UN-u ambasadorici Lindi Tomas Grinfild (Thomas Greenfield) uputi zvaničnu notu za obraćanje predsjedavajućeg Vijeća ministara na sjednici Vijeća sigurnosti - navedeno je iz Tegeltijinog kabineta za Srnu.
Iz Kabineta su istakli i to da se od ambasadora SAD pri UN i stalnih članica očekuje da reaguju na ove, kako naglašavaju, “jasne i vidljive opstrukcije koje dolaze od bošnjačke strane u BiH, Ministarstva vanjskih poslova u Vijeću ministara i Stalne misije BiH pri UN-u”.
- Nažalost, Misija BiH pri UN-u odbila uputiti traženu notu i tako potvrdila istinitost navoda da je direktno uključena u opstrukciju učešća predsjedavajućeg Tegeltije na sjednici i onemogućavanju da kao legitiman nosilac jedne od najviših funkcija u zajedničkim institucijama BiH upozna Vijeće sigurnosti o stvarnom stanju i problemima sa kojima se suočava BiH - dodaju.
Podsjetimo, danas će se Džaferović u 16:00 sati po srednjoevropskom vremenu vremenu obratiti na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj će biti govora o situaciji u BiH.
Također će i Kristijan Šmit (Christian Schmidt), visoki predstavnik u BiH predstaviti polugodišnji izvještaj o BiH, međutim, nije još poznato da li će se obraćati na sjednici, jer mu je prošle godine u novembru nije bilo dozvoljeno jer se Rusija tome protivila.
Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH negodovao je zbog Džaferovićevog obraćanja navodeći da je riječ o privatnom govoru budući da, prema njegovoj tvrdnji, nisu usaglašeni stavovi Predsjedništva.