REAKCIJE

Bećirović: Najviše razloga za zabrinutost imaju Čović, Izetbegović i Dodik

Kako ocjenjuje, do kraja godine će biti rasplet situacije u Bosni i Hercegovini, ali i na samom Balkanu

Zijad Bećirović. Agencije

H. J. I.

15.11.2021

- Današnji sastanak ministara vanjskih poslova Evropske unije u Briselu predstavlja ispitivanje raspoloženja među državama članicama i unutar struktura EU o uvođenju mogućih sankcija prema pojedincima u Bosni i Hercegovini i ne treba ga uzeti kao konačan dogovor - izjavio je direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, Zijad Bećirović.


Kriminal i korupcija

- Mi znamo da u BiH imamo, uglavnom, političko-kriminalne-koruptivne strukture, a taj test će, u stvari, pokazati kakvo je raspoloženje unutar Evropske unije i ko od evropskih zvaničnika sarađuje i pripada tim strukturama, i u Bosni i Hercegovini i u regiji zapadnog Balkana - smatra Bećirović.

Kako ističe, domaći političari se ne bi mogli intenzivno baviti kriminalom bez pomoći međunarodnih zvaničnika. 

- Mi moramo znati da se domaći političari ne bi mogli tako intenzivno baviti ni kriminalom ni korupcijom bez međunarodnih zvaničnika, a tu prednjače, prije svega, zvaničnici Evropske unije, i to je skoro javna tajna. Naravno, nisu tu izuzeti ni pojedini zvaničnici SAD - navodi direktor IFIMES-a, dodajući da se to dešava tamo gdje se prepliću veliki interesi.

- Zbog toga ćemo vidjeti, kroz raspoloženje koje budu pokazali, kroz izjave i stavove, ko zaista pripada tim koruptivnim strukturama na Balkanu i, konačno, da se to jednom, za vijeke vijekova, razotkrije. Nepošteno bi bilo kriviti samo domaće političke strukture da su takve. Nažalost, evropski zvaničnici decenijama sarađuju u svemu tome - ocijenio je Bećirović.


Rasplet situacije do kraja godine

On smatra da današnji sastanak može biti i putokaz novoj antikoruptivnoj evropskoj tužiteljici, Rumunki Lauri Kovesi, da pokrene postupke protiv određenih pojedinaca, ali i protiv zloupotrebe korištenja sredstava Evropske unije iz evropskog budžeta, čime su neposredno oštećeni građani EU.

- Ja sam uvjeren da će to izroditi jedan napredak, da će se oni koji treba da se bave politikom baviti politikom, ali na jedan pošten transparentan i korektan način, u skladu sa propisima, a oni koji su za kriminal, zna se gdje treba da završe. Upravo ćemo ovih dana ili do kraja godine, realnije, imati rasplet situacije u Bosni i Hercegovini, ali i na samom Balkanu - prognozira Bećirović.

Prema njegovim riječima, najviše razloga za zabrinutost imaju visoki zvaničnici u Bosni i Hercegovini, i to tri čelnika: Milorad Dodik, Dragan Čović i Bakir Izetbegović, kao i "cijela garnitura, hijerarhija, koja funkcioniše kao jedan začarani krug politike, mafije i kriminala".

- To su mračnjačke organizacije koje su gospodari života i smrti građana Bosne i Hercegovine. Jednom se taj krug mora presjeći zauvijek, da ljudi žive normalno, u jednoj normalnoj transparentnoj državi, a ne da budu na rubu preživljavanja - smatra Bećirović.


Sistem koncentričnih krugova

Komentarajući učestale posjete evropskih i američkih zvaničnika i eventualne rezultate takve diplomatske aktivnosti, Bećirović je kazao kako se "velesile ne ponašaju tako da dođu i u sekundi riješe situaciju".

- U slučaju Bosne i Hercegovine, oni su izabrali sistem koncentričnih krugova. Taj sistem počeo je sa demokratskim promjenama u Makedoniji, dolaskom Zorana Zaeva na vlast, pa ste vidjeli promjene u Crnoj Gori, promjene na Kosovu - dolazak Albina Kurtija, a sada je na redu sama Bosna i Hercegovina. 

Sužava se manevarski prostor tim političko-kriminalnim-koruptivnim i mafijaškim strukturama. Oni vide tu opasnost, zato je tu tolika nervoza i to pokazuju po svojim izjavama i kroz svoje djelovanje - kazao je, između ostalog, za BHRT direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane Zijad Bećirović.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.