Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u BiH, kako saznaje „Avaz“, započeli su pregovore s predstavnicima bh. entiteta o provođenju reformi potrebnih za unapređenje ekonomije naše zemlje.
OTKRIVAMO
Razgovarali smo o epidemiološkoj situaciji, utjecaju pandemije na ekonomiju i izgledima za ponovni početak pregovora, kazao Džuel
MMF pregovara i na entitetskom nivou. Arhiv
Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u BiH, kako saznaje „Avaz“, započeli su pregovore s predstavnicima bh. entiteta o provođenju reformi potrebnih za unapređenje ekonomije naše zemlje.
Džuel: Razgovor s članovima Fiskalnog vijeća. Arhiv
U proteklom periodu MMF je održao sastanke s predstavnicima državnog nivoa, a pregovori su sada vođeni i s predstavnicima entitetskih vlasti jer je na njima u velikoj mjeri odgovornost da otkoče proces dogovaranja novog aranžmana s MMF-om.
Kako je za “Avaz” ranije potvrđeno, u toku je akcija lobiranja kad je u pitanju Republika Srpska, a od koje je traženo da pristane na ispunjavanje uvjeta iz trećeg energetskog paketa Evropske energetske zajednice (EZ), a konkretno da se napokon u proceduru uputi jedinstveni državni zakon o plinu i električnoj energiji.
Kako saznajemo, čak se i Ured visokog predstavnika u BiH uključio u ovo pitanje i pokušao izlobirati pristanak predstavnika vlasti u RS. Međutim, osnovni kamen spoticanja na putu prema novom aranžmanu s MMF-om i dalje je pristanak RS na formiranje jedinstvenog registra računa fizičkih lica u BiH, koji bi se nalazio u nadležnosti Centralne banke BiH, a prema uzoru na Registar računa pravnih lica.
Ali RS i dalje odbija ovaj uvjet insistirajući na tome da se radi o prijenosu nadležnosti s entitetskog na državni nivo.
- Prošle sedmice predstavnici MMF-a su se sastali sa zvaničnicima BiH u kontekstu proljetnih sastanaka MMF-a i Svjetske banke. Razgovarali smo o epidemiološkoj situaciji, utjecaju pandemije na ekonomiju i izgledima za ponovni početak pregovora - otkrio je Džuel.
Dodao je da se u narednom periodu planiraju sastati i s članovima Fiskalnog vijeća.
- Sagledat ćemo napredak koji su bh. vlasti ostvarile u pogledu provođenja reformi koje je preporučilo osoblje MMF-a - pojasnio je Džuel.
Na naše pitanje o reformama na kojima će insistirati MMF, a kako bi se zaključio novi aranžman, Džuel odgovara da je još rano komentirati konkretne uvjete.
- Još nismo počeli zvanične pregovore. Ipak, mislim da je sigurno da će novi aranžman podrazumijevati reforme koje imaju za cilj izgradnju otpornije i inkluzivnije ekonomije u svijetu nakon pandemije - kazao je Džuel.
- Ekonomski oporavak u BiH i dalje ostaje krhak s obzirom na epidemiološku situaciju i slab proces imunizacije. Ranije smo projicirali da će ekonomija u 2021. rasti 3,5 posto, međutim, možda ćemo morati revidirati naše projekcije ukoliko vakcine ne budu dostupnije. U sadašnjem okruženju dobro bi bilo da vlasti osiguraju kontinuiranu fiskalnu podršku preduzećima i domaćinstvima koja su pogođena negativnim posljedicama pandemije - istakao je Džuel.