U Sarajevu je završena sjednica Vlade FBiH.
Nakon današnje sjednice novinarima su se obratili premijer FBiH Fadil Novilić, dopremjeri Jelka Miličević i Vesko Drljača.
- Usvojena je Strategija razvoja FBiH od 2021. do 2027. godine. Uradili smo to uz pomoć USAID-a. Donijeli smo odluku o izradi strategije još 2018. godine. Definirana su 4 strateška cilja, prvi je ubrzani razvoj, zatim održiv i inkluzivan razvoje, te transparentan javni sektor. Strategija će opredijeliti rad svih vlada. A stavljeni su svi strateški dokumenti - istakao je Novalić.
Dodao je da su strukturne reforme počele još Reformskom agendom.
- Ovo je prvi strateški dokument koji je naš - istakao je Novalić.
Usvojena je i strategija upravljanja dugom.
- Uvijek na drugoj strani imamo priču o resursima. Vlada je do 2020. godine u potpunosti ispunila strategiju za upravljanjem dugom. U novoj strategiji ponovo su naglašeni prioriteti, kao i način upravljanja. Strategija razvoja je nešto što smo imali u vidu. Njena implementacija traži dodatnih 500 miliona KM - istakla je Miličević.
Dodala je da FBiH danas je dužna 5 milijardi 823 miliona.
- Vanjski dug je preko 4 milijarde, a unutarnji je 4,75 posto ukupnog duga. Rizik refinansiranja je značajn i za u utrašnji ali i vanjski dug. Oko 40 posto našeg vanjskog duga je osjetljivo na ascilacije valuta. Očekujemo manje prihode i povećane zahtjeve i u tom smislu radile su se simulacije. Sve one su pokazale da ćemo do 2023. godine moći sve to uz vanjsko finansiranje - naglasila je Miličević.
Prema njenim riječima, 26,4 posto iznosi dug FBiH u smislu ukupnog BDP-a.
- Mi smo mali i otvoreni i ne možemo emitirati dodatna novčana sredstva. Ovisimo od oporavka ekonomija u bližem i daljem okruženju - kazala je Miličević.
Odgovarajući na pitanja, Miličević je kazala da svi danas imaju pravo na svoje mišljenje.
- Raspodjelom novca od PDV-a nije zadovoljna ni FBiH, pa ni RS. To je definirano Zakonom o PDV-u. Mislim da raspodjela nije pravedna po više osnova. Koeficijenti nisu pravedni. Tražili smo pomoć MMF-a da napravi analizu. Ta informacija je gotova i oni su potvrdili da je u potpunosti ispravna raspodjela sredstava. Niko nije zadovoljan - kazala je Miličević.
Premijer Novalić je kazao da je Zenica protivila prolasku autoputa kroz grad.
- Pod tim pritiskom su izmjestili autoput na područja koja nisu stabilna. I to se vidi. To je bila pogrešna odluka i danas moramo to progutati i stabilizirati. Greška je što se pokušalo ranije to otvoriti dok se nije sve smirilo. Ovo nije politička odluka i autoput je u rukama struke. Nije bilo spremnosti da se to otvori, vidjeli su se radovi. Ali vjerojatno su htjeli da iskoriste 25. novembra - istakao je Novalić.
Govoreći o vakcinama protiv koronavirusa, Novalić je kazao da je vakcine nabavljaju države.
- Mi smo se odlučili za COVAX mehanizam koji ostavlja posljedice na nas i koji se pokazao ne tako efikasnim. Kantoni sad već pokušavaju. FBiH nema svoju kompaniju koja bi to mogla nabavljati, osim privatnika što izaziva veće cijene i neke moguće malverzacije. Vlada se slaže da sve treba učiniti prije novih mjera, imali smo prvi lockdown i nemamo namjeru vući takve poteze - istakao je Novalić.
Odgovarajući na pitanje, Miličević je kazala da nije prvi put došla inicijativa o preraspodjeli javnih prihoda u FBiH.
- Treba napraviti pravedniji način raspodjele javnih prihoda. Pričali smo o tome, a u ovom trenutku nismo postigli prihvatljiv broj ljudi da bi taj zakon prošao u Parlamentu FBiH, stoga nije ni upućivan. Vrlo je specifičan zahtjev prema KS od kojeg se traži da se dovede u ravan sa ostalim kantonima. A u oba doma imamo mnogo zastupnika iz Sarajeva - istakla je Miličević.
Premijer Novalić je kazao da se država mora izjasniti da ne može nabaviti vakcine, da bi onda entiteti preuzeli taj posao.
- "Pfizer" na primjer neće da pregovara ni s kim osim sa državom - kazao je Novalić.
Govoreći o rudnicima Novalić je kazao da je to već prošlo vrijeme.
- Povukli smo poteze. RMU Zenica i RMU Breza su podzemni kopovi, a niko u Evropi to više ne radi. Novi blokovi troše trećinu manje uglja. Rudnici se moraju reorganizirati - naglasio je Novalić.
Na pitanje o novom Zakonu o računovodstvu, Miličević je istakla da po pitanju nadzora s nivoa Federacije nije bilo izmjena.
- Oni moraju imati svoj zakon po kojem će raditi. A ne da se to radi po ovom Zakonu. Nek naprave svoj, jer njihov trenutni zakon je iz 1996. godine - istakla je Miličević.