Bojana Kerlata, krojačica iz Bijeljine, koja već jedanaest godina radi u malom zanatskom centru u ovom gradu, kaže da su zanatlije prošlu godinu nekako i preživjele, za ovu, kako kaže, nisu sigurni kako će opstati.
SASTAVLJAJU KRAJ S KRAJEM
Troškovi i obaveze se povećavaju, brojni su zatvorili svoja vrata
Zatvorena saračka radnja. LJ. LJUBOJEVIĆ
Bojana Kerlata, krojačica iz Bijeljine, koja već jedanaest godina radi u malom zanatskom centru u ovom gradu, kaže da su zanatlije prošlu godinu nekako i preživjele, za ovu, kako kaže, nisu sigurni kako će opstati.
Kerlata: Odjavljuju radnje. LJ. LJUBOJEVIĆ
- U prošloj godini 185 zanatlija odjavilo je svoje radnje. Samo u krugu bijeljinske pijace zatvoreno je tridesetak radnji koje su radile u proteklih dvadesetak godina. Privremeno odjavljivanje radnji je samo vlastito samozavaravanje, jer se troškovi i obaveze uvećavaju - kazala je Kerlata.
Nikolina Veljović, vlasnica kozmetičkog salona iz Bijeljine, kazala je da je vrijeme izuzetno teško za pokretanje biznisa, ali se ona, ipak, odlučila na taj korak.
Draganić i Veljović: Teško vrijeme. LJ. LJUBOJEVIĆ
- Planiram nabaviti kozmetičku opremu. Trenutno u salonu radim samo ja, ali ću tokom godine pokušati zaposliti još jednog radnika - dodala je Veljović.
Saračko-sedlarski i saračko-remenarski zanati ubrajaju se u najstarije zanate, a riječ „sarač“ je arapskog porijekla. Oprema za konje izrađuje se otkako se konji koriste za jahanje i vuču.
Sve donedavno u Zanatskom centru kod Zelene pijace u Bijeljini radila je jedina saračka radnja Nedžada Pilakovića. Već godinu radnja je zatvorena, jer se ovaj poznati bijeljinski zanatlija morao više posvetiti bolesnoj supruzi. U radnji ga nije imao ko zamijeniti.
Slična je situacija i s radnjom Đorđa Drvenice, jedinog bijeljinskog ćurčije, koji je, nakon šezdeset godina provedenih u radnji, suočen s nepremostivim poreznim obavezama koje su, kako kaže, pritisnule radnju, kuću, ali i njegovu dušu.
Selim Šabanović, jedini bijeljinski užar, još se dobro drži među posljednjim semberskim “Mohikancima” u oblasti starih zanata.
Užar Šabanović sa sinom Alenom. LJ. LJUBOJEVIĆ
I Selim više od četiri decenije plete užad i sa svojom višečlanom porodicom živi od tog starog, časnog zanata.
Krojačica Jela Savić, koja već 46 godina, kako nam je kazala, živi od igle i deset svojih prstiju, sjeća se svoje mladosti i devetomjesečnog krojačkog kursa kod učiteljice Fate Lipničević.
Savić: Nema bolovanja i ljenčarenja. LJ. LJUBOJEVIĆ
- Moj muž Tomislav je svojevremeno otvorio zanatsku ćurčijsko-krznarsku radnju “Jela”. On je u penziji, a ja još ustrajavam u ovom poslu. Za nas, zanatlije, nema da ne možeš i da nećeš. Bolovanja i ljenčarenja nema. Ako ne radiš od jutra do sutra, teško ćeš preživjeti. Uspjela sam djecu školovati i izvesti na pravi put. Zbog toga ovaj zanat cijenim i poštujem. Sve se svodi na sitne prepravke, krpljenje, sužavanje. Usluge iznose od marke do desetak ili neku marku više - istakla je krojačica Jela Savić.
Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović i direktor Filijale Bijeljina Zavoda za zapošljavanje RS Siniša Kajmaković potpisali su ugovore sa osmero mladih poduzetnika kojima je odobreno po 5.000 KM bespovratnih sredstava u okviru projekta samozapošljavanja mladih zanatlija. Kroz partnerski odnos izdvojeno je ukupno 40.000 KM.
Milo Draganić kaže da je ovaj projekt velika šansa za mlade poduzetnike koji tek otpočinju posao.
- Bavim se izradom metalnih konstrukcija, nadstrešnica i hala. Sredstva ću uložiti u opremu i repromaterijal, a angažirat ću varioce i bravare, za početak. Cilj je da zaposlim više radnika te da proširim poslove - kazao je Draganić.
VREMENSKA PROGNOZA
NOVA VLASNICA
ODRŽAN ŽRIJEB U NIONU