INTERVJU

Ivan Sabolić za "Avaz": Dugoročna rješenja za BiH moraju doći iznutra

Potpunim minoriziranjem načela konstitutivnih naroda ugrozili bi se temelji Dejtona

Sabolić: Dejton ostaje jedan od najvećih uspjeha. M. Kadrić

Piše: E. Halimić

17.12.2020

Međunarodna zajednica je tu da pomogne, ali dugoročno održiva rješenja za BiH mogu se producirati samo unutrašnjim političkim dogovorom ključnih političkih aktera u BiH, uz obvezu poštivanja temeljnih načela Dejtonskog mirovnog sporazuma, posebno jednakopravnosti konstitutivnih naroda. Kazao je to u razgovoru za “Avaz” ambasador Hrvatske u našoj zemlji Ivan Sabolić.

Kaže kako Dejtonski mirovni sporazum ostaje jedan od najvećih uspjeha međunarodnog posredovanja u izgradnji mira.

Politički dogovor

- U godinama koje su uslijedile svjedočili smo različitim procesima, no ono čega je svakako najviše nedostajalo bio je iskreni politički dogovor domaćih političkih predstavnika kako o snažnijem procesu povratka izbjeglih i prognanih (Aneks 7), tako i o daljnjem razvoju zemlje. Dakle, međusobni dogovor unutar same BiH. Stabilnost i održivost određenih političkih rješenja ponajviše zavise od toga jesu li ta rješenja nametana ili su rezultat unutarnjeg političkog dogovora ključnih političkih aktera. Ljudi u BiH itekako poznaju poslovicu „dogovor (kompromis) kuću gradi“, takvih dogovora u političkoj zbilji treba biti što više - kazao je Sabolić. 

Danas je pred BiH, navodi on, ispunjenje političkih, ekonomskih i pravnih kriterija koje mora zadovoljiti u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.

- Na pitanje o neophodnosti promjena Dejtona prvenstveno trebaju odgovoriti legitimni politički predstavnici građana i sva tri konstitutivna naroda u BiH. Osnovnom zabludom mi se čini u javnosti sve prisutniji stav da je put prema „nediskriminatornosti u pravnom poretku BiH“ derogiranje načela konstitutivnosti i ravnopravnosti tri naroda u BiH. Važno je naglasiti da bi se ukidanjem ili potpunim minoriziranjem navedenog načela i na njemu zasnovanih ustavnih odredbi ugrozili temelji u Dejtonu postignutog dogovora, koji ima međunarodni karakter - naglasio je Sabolić.

Kolektivna prava

Dodao je da, kao ambasador Hrvatske, mora upozoriti da bi se time ponajviše ugrozilo Hrvate kao najmalobrojniji konstitutivni narod u BiH.  

- Zaštita kolektivnih prava naroda tada bi se reflektirala samo kroz “entitete” u kojima su u većini druga dva konstitutivna naroda. Hrvatska upravo stoga ustrajava na poštivanju načela konstitutivnosti naroda u BiH koja okuplja tri ravnopravna naroda, uz poštivanje prava svih građana - poručio je Sabolić. 

Štetna politička praksa

- Hrvatska je najsnažniji zagovornik i prijatelj BiH u procesu njene integracije u EU i NATO. Hrvatska pruža i pružat će svekoliku potporu BiH, osobito na euroatlantskom putu, ali za nas je neprihvatljivo da primjerice jedan konstitutivni narod bira drugom narodu njihove predstavnike. To je štetna politička praksa koja potiče političku radikalizaciju i podjele. To nije dobro za funkcioniranje institucija u BiH, za njen evropski i euroatlantski put, niti za temeljno povjerenje među narodima - istakao je Sabolić.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.