Oporavak od koronavirusa traje mnogo duže nego što su stručnjaci predviđali i očekivali. Kako kaže Ednan Drljević, infektolog iz Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” u Sarajevu, zavisno od težine bolesti, oporavak traje najmanje tri mjeseca, a u nekim slučajevima čak i duže.
- Oporavak traje onoliko dugo dok se pacijent ne vrati u prvobitno stanje, prije nastanka infekcije. Ono što smo primijetili kod pacijenata koji su preležali infekciju koronavirusom, pogotovo kod teških slučajeva, jeste da su imali problema s disanjem te da su morali uzimati kisik i po tri mjeseca nakon preležane bolesti, ali su se ipak nakon svega oporavili - navodi Drljević.
Ističe kako je potrebno da se tokom rehabilitacije redovno rade pregledi srca zbog sitnih tromboliza koje se dešavaju, te da se mora u roku od tri mjeseca uraditi barem jedan ultrazvuk srca. Također, mora se obaviti i kontrolni pregled pluća, a nakon što prođu tri mjeseca od infekcije, potrebno je uraditi i laboratorijske nalaze.
- Dakle, pacijenti se moraju pratiti najmanje tri mjeseca nakon preležane bolesti. Ukoliko je to moguće, dobro bi bilo da se prate i serološki, da bi se vidjelo je li došlo do pada imuniteta, odnosno tih antitijela. Pacijenti bi morali i to imati u zdravstvenom kartonu - ističe Drljević.
U toj fazi oporavka potrebno je da se čini sve kako ne bi došlo do neke nove superinfekcije, jer su ljudi tada iscrpljeni i još su podložni drugim infekcijama.
Drljević savjetuje što više fizičkih vježbi, ali i odmaranja, uzimanje što više tečnosti, unošenje minerala i vitamina te izbjegavanja stresa. Također, šetnja u prirodi i čist zrak vrlo su učinkoviti za oporavak.
Drljević kaže da, kada je u pitanju COVID-19 infekcija, ima još dosta nepoznanica. Među njima je i tok oporavka, odnosno dužina trajanja imuniteta nakon preležane bolesti. Ono što se za sada zna je da oporavak traje dugo.