Objava američkog farmaceutskog diva “Pfizera” da je njihova vakcina, koju razvijaju sa “BioNTechom”, 90 posto efikasna u borbi protiv koronavirusa odjeknula je svijetom.
U momentu kada države broje na desetine, čak i stotine hiljada novozaraženih virusom COVID-19, ova vijest obradovala je sve.
Postotak od 90 posto, koji se odnosi na uspješnost vakcine, kako su kazali iz “Pfizera”, mnogo je bolji od očekivanog, posebno ako ostane tako.
- Takozvana privremena analiza proučavala je prva 94 potvrđena slučaja zaraze koronavirusom između više od 43.000 dobrovoljaca koji su dobili ili dvije doze vakcine ili placebo – saopćeno je jučer.
Naglasili su da je cjepivo pružalo zaštitu sedam dana nakon druge doze i 28 dana poslije početne doze cjepiva.
- Sjajan dan za nauku i čovječanstvo. Prva ispitivanja vakcine protiv koronavirusa u trećoj fazi su pokazala da je njome moguće spriječiti zarazu - kazao je izvršni direktor “Pfizera” Albert Bourla.
Dodao je da dostižu prekretnicu u razvoju vakcine i to u trenutku kada je to najpotrebnije, kada se pune bolnički kapaciteti i kada je urušena ekonomija. Procjenjivat će se i da li vakcina štiti ljude od teške bolesti COVID-19 i može li pružiti dugoročnu zaštitu, čak i kod pacijenata koji su ranije bili zaraženi. FDA je ranije izjavila da bi očekivala najmanje 50 posto efikasnosti bilo kojeg cjepiva protiv koronavirusa.
Ugledni specijalista medicinske mikrobiologije i virusolog, prof. dr. Šukrija Zvizdić za “Avaz” je kazao da je ovo dobra informacija i veoma optimistična.
- Ova treća faza istraživanja napreduje. Nisu to definitivni rezultati, ali ulijevaju nadu za uspješno pronalaženje efikasne vakcine, koja će pobuditi organizam na proizvodnju i humoralnog i celularnog imuniteta. Ovo je optimistično – kaže Zvizdić.
Ipak, smatra da treba sačekati definitivni rezultat, odnosno hoće li ove vakcine u potpunosti i za duže vrijeme štititi inficirani organizam.
- Vakcine nemaju veliki neželjeni procent, a naročito ne težih komplikacija, što bi kompromitiralo takvu vakcinu. Dobro je i što nije došlo do značajnih mutacija virusa. Vakcine napravljene za ovaj koronavirus će biti u dogledno vrijeme efikasne jer nemamo pojave mutacije virusa da bi one ugrozile njihovu primjenu – zaključio je Zvizdić.
Evropska unija uskoro će potpisati ugovor o nabavci miliona doza ovih vakcina. Evropska komisija, koja pregovara s proizvođačima cjepiva u ime država članica, kazala je u septembru da je zaključila pripremne pregovore o isporuci 200 miliona doza njihove potencijalne vakcine protiv virusa COVID-19. EU je već sklopila ugovore s “AstraZenecom”, “Sanofijem” i “Johnson & Johnsonom” o kupovini njihovih potencijalnih cjepiva.