Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko (Inzko) razgovarao je putem video-veze sa generalnim sekretarom UN-a Antoniom Guteresom (Guterres) o trenutnoj političkoj situaciji u BiH, sa naglaskom na predstojeće lokalne izbore i napore koje zemlja ulaže u borbi protiv pandemije koronavirusa.
Incko je u jučerašnjem razgovoru sa Guteresom naglasio da je 25 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma krajnje vrijeme da se počnu zatvarati otvorene rane koje je prouzrokovao rat u BiH.
- Pozitivna i ka budućnosti usmjerena retorika i koraci moraju zamijeniti planove podjele – budući da su pomirenje i međusobno uvažavanje jedini način za izgradnju boljeg života za sve građane ove zemlje - rekao je Incko.
S tim ciljem, visoki predstavnik je naveo usvajanje Revidirane strategije za procesuiranje ratnih zločina od strane Vijeća ministara, prema kojoj bi najozbiljniji predmeti ratnih zločina trebali biti prioriteti za procesuiranje i okončanje do 2023. godine, saopćeno je iz OHR-a.
Visoki predstavnik je dodao da će koordinacija, saradnja i discipliniran pristup pravosudnih institucija u BiH odrediti uspjeh nove strategije, te izrazio nadu da rezultat neće izostati.
Incko je takođe naglasio da su organi BiH nastojali da usredsrede napore na zaštitu ekonomije istovremeno se pripremajući za lokalne izbore 2020. godine.
- Pandemija je još jednom apostrofirala dugotrajni problem u BiH, gdje neki političari i dalje nastoje provoditi političke planove o podjeli na račun ujedinjenih napora da se zaustavi širenje virusa i spriječe štetne posljedice po ekonomiju. Ova kriza je također pokazala da je BiH zavisna od međunarodne pomoći, što oslikava propust političkih elita da se fokusiraju na stvarna pitanja koja su bitna za građane BiH - rekao je visoki predstavnik.
On je dodao da "sada više nego ikada, u vrijeme kada je BiH usred globalne pandemije i pored izbjegličke krize, u nastojanjima da sačuvaju i ojačaju ekonomiju, organi vlasti moraju ispuniti svoja obećanja o izgradnji mirne i održive države koja je nepovratno na kursu euroatlantskih integracija".
Kao pozitivan razvoj situacije u posljednjih nekoliko mjeseci, visoki predstavnik je naveo domaći sporazum, postignut uz pomoć međunarodnih partnera, za izmjene Izbornog zakona BiH i omogućavanje održavanja lokalnih izbora, te na taj način i potvrđivanja minimalnih standarda demokratije u Mostaru, prvi put nakon 2008. godine.