STARE TEZE

Analitičari za "Avaz": Ide li BiH putem Jugoslavije, kako tvrdi Dodik?

Dodik je još jednom BiH usporedio s Jugoslavijom, tvrdeći da je arogantno ponašanje Srba motiviralo druge narode da izađu iz te države

Žarko Papić i Elmir Sadiković. Avaz

Piše: D. H. / Avaz.ba

26.9.2020

Član Predsjedništva Milorad Dodik danas je u intervjuu za zagrebački Večernji list dao svoje viđenje posljednjih političkih dešavanja u BiH, kao i ključnih sistemskih problema države. Dodik je još jednom BiH usporedio s Jugoslavijom, tvrdeći da je arogantno ponašanje Srba motiviralo druge narode da izađu iz te države, dok se, prema njegovim riječima, Bošnjaci u BiH danas ponašaju i mnogo gore od toga, što dodatno jača želju Srba i Hrvata za separatizmom:

- Oni u svojoj aroganciji čak osporavaju postojanje drugih naroda. Ja preko Izetbegovićeve uvrede Hrvatima da su manjina ne bih prešao, tvrdi Dodik.

Ovo Dodikovo poređenje za "Avaz" su prokomentirali Elmir Sadiković, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i Žarko Papić, politički i ekonomski analitičar.


BiH i Jugoslavija

Sadiković smatra da su ovakve Dodikove izjave neutemeljene i da se BiH ni na koji način ne može porediti s Jugoslavijom:

- Poređenje s Jugoslavijom ima smisla samo ako priželjkujete raspad Bosne i Hercegovine. Jugoslavija je nastala odlukom AVNOJ-a, udruživanjem suverenih država, dakle vještačka država stvorena u specifičnim historijskim okolnostima, nastala voljom vladajuće Komunističke partije. Bosna je država koja egzistira u različitim oblicima 1.000 godina, ističe Sadiković.

Nešto drugačijeg stava je Papić. Iako ističe da se ne slaže s Dodikovim stavom, smatra da se iskustvo Jugoslavije ne smije ignorirati ni kada je u pitanju Bosna i Hercegovina.

- Centralizam koji je Slobodan Milošević pokušavao nasilno nametati u toj državi, doveo je do svojevrsnog ujedinjavanja ostalih naroda koji su se počeli okupljati oko zajedničkog interesa da se država decentralizira, to se u prvom redu odnosi na Hrvate i Slovence. Danas sličan proces u Bosni i Hercegovini imamo kada je u pitanju saradnja SNSD-a i HDZ-a, navodi Papić.

Prema Papiću, insistiranje na centralizmu od strane bošnjačkih političara, na koje potom slijede ovakve Dodikove zapaljive reakcije i obratno, samo dodatno produbljuje animozitete u BiH.

- Ovakve zapaljive izjave dio su istog začaranog kruga, gdje bošnjački političari kao hoće građansku državu, a Dodik i Čović im kao ne daju i obratno, Dodik kao hoće otcjepljenje, a bošnjački političari mu kao ne daju, da parafraziram poznatog vojnika s fronta u Sloveniji, ističe Papić.


Dugoročni cilj

Profesor Sadiković pak smatra da se u ovakvim Dodikovim izjavama i opservacijama krije dugoročno opasna politička agenda kada je u pitanju Bosna i Hercegovina.

- Cilj je kreirati atmosferu pritiska i postići ona rješenja koja bi bila slična onima u bivšoj Jugoslaviji, dakle, da se po tom osnovu stvore legalne pretpostavke koje bi mogle voditi disoluciji Bosne i Hercegovine. Ja vjerujem da i Dodik i Čović imaju taj koncept dugoročno kao strateški cilj - stvoriti model na osnovu kojeg će etničke teritorije kao politički subjekti dobiti preduslove da proglase nezavisnost i priključe se susjednim državama, upozorava Sadiković.



Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.