INTERVJU

Predstavnica EIB-a Sandrin Frišija: BiH ove godine očekuje pad BDP-a od tri posto

Od 1977. do danas izdvojili smo 2,7 milijardi eura, koje su najvećim dijelom investirane u bh. transportni sektor i mala i srednja preduzeća

Frišija: Investirali smo 650 miliona eura u izgradnju autoputa na Koridoru 5C. Arhiv

Razgovarao: Erdin Halimić / Avaz.ba

13.9.2020

Predstavnica Ureda Evropske investicione banke (EIB) za Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru Sandrin Frišija (Sandrine Friscia) u intervjuu za „Avaz“ govorila je o stanju bh. ekonomije, investicijama i aktivnim projektima, kao i o zajmovima za mala i srednja preduzeća u BiH. 


Brojni projekti

Koliko je EIB do sada investirao u BiH?

- Od 1977. godine do danas EIB je za BiH izdvojio 2,7 milijardi eura, koje su najvećim dijelom investirane u transportni sektor (44 posto) i mala i srednja preduzeća. Tokom više od 40 godina naše posvećene podrške finansirali smo 52 projekta i time doprinijeli razvoju vitalne infrastrukture i nacionalne ekonomije.

Uložili smo u izgradnju desetine kilometara novih, modernih, sigurnih i efikasnih puteva, omogućili bolju medicinsku uslugu građanima Banje Luke, podržali 82.500 radnih mjesta i doprinijeli povećanju spremnosti BiH za slučajeve poplava i prirodnih katastrofa.

Kao i skoro svaka međunarodna finansijska institucija u svijetu, i EIB radi procjene tržišta. Šta to govore posljednji podaci o ekonomiji BiH, a posebno u okviru pandemije koronavirusa?

- Očekuje se da će projektirani rast BDP-a za 2020. pasti za otprilike 3 posto. I stopa nezaposlenosti i nivo stranih direktnih investicija bi se mogli pogoršati, s obzirom na to da su ti pokazatelji bili nepovoljni i prije krize. EIB je nedavno donio finansijski paket za zapadni Balkan u iznosu od 1,7 milijardi eura za borbu protiv posljedica oboljenja COVID-19, koji je namijenjen nadomještavanju najhitnijih nedostataka i gubitaka u zdravstvenom i privatnom sektoru. 


Medicinska njega

Brojni su projekti koje EIB finansira u BiH. Možete li nam najaviti neke nove projekte oko kojih bi trebali biti postignuti sporazumi u narednom periodu?

- Investirali smo 650 miliona eura u izgradnju autoputa na Koridoru 5C. Ovo je naš najambiciozniji projekt u BiH koji je u velikoj mjeri doprinio sigurnosti na putu, boljoj trgovinskoj razmjeni, ekonomskom napretku i regionalnim integracijama.  

Realiziran je u saradnji s Investicionim okvirom za zapadni Balkan (WBIF), koji predstavlja inicijativu EU. EIB će nastaviti da ulaže i u reformu zdravstvenog sektora kako bi se stvorili uvjeti za uspostavljanje moderne, vrhunske medicinske njege dostupne svima.

Naš cilj je da podignemo spremnost BiH za slučajeve vanrednih stanja i prirodnih katastrofa. U tom smislu EIB je podržao obnovu sistema za zaštitu od poplava duž rijeke Save u okviru svoje inicijative za jačanje ekonomske otpornosti.

Podrška malim i srednjim preduzećima

Nedavno su potpisani zajmovi za mala i srednja preduzeća u sklopu paketa mjera EIB-a za oporavak od pandemije. Možete li nam nešto više reći o ovom projektu? 

- Do ovog trenutka EIB je investirao 755 miliona eura u bosanska mala i srednja preduzeća (MSP), kao i preduzeća srednje tržišne kapitalizacije, čime je očuvano više od 82.500 radnih mjesta. U aprilu ove godine potpisali smo zajam za MSP, vrijedan 10 miliona eura s „Raiffeisen Leasing BiH“.

U avgustu je potpisan i novi garancijski ugovor s „Raiffeisen bankom“ od 12 miliona eura u okviru paketa pomoći za oporavak od oboljenja COVID-19. Ovaj ugovor će malim i srednjim preduzećima u BiH omogućiti da dobiju kredite pod povoljnim uvjetima i ubrzati ekonomski oporavak.


Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.