Povodom sve češčih medijskih natpisa da Vlada Kantona Sarajevo radi bez dva ministra kontaktiraki smo Jasnu Agić, ministricu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice.
Rekla nam je da je ostavku na mjesto ministrice podnijela isključivo iz zdravstvenih razloga.
- Dok premijer zvanično ne prihvati moju ostavku kao i dok je Skupština Kantona ne potvrdi namjeravam časno i pošteno obavljati funkciju ministrice za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice. Nadam se da će mi to moje zdravstveno stanje i dozvoliti. Od imenovanja 3. marta ove godine niti dana nisam bila odsutna iz ministarstva - rekla je Agić.
Ističe da nisu tačni navodi pojedinaca da je malo toga urađeno u ovom ministarstvu od kako je na njegovom čelu.
- Mi nismo "Facebook vlada", ali radimo naš posao. Za ovih pet mjeseci u ministarstvu na čijem sam čelu urađeno je jako mnogo posla. Skoro u isto vrijeme kada je ova vlada imenovana proglašena je i pandemija virusa Covid-19 što je u velikoj mjeri i odredilo to da gotovo svi poslovi Vlade Kantona Sarajevo budu usmjereni u pravcu prevencije i saniranja posljedica ovoga stanja, ali nisu zanemarene redovne poslovne aktivnosti - rekla je Agić. Za najugorženije sugrađene, koji su se našli u još težoj situaciji zbog pandemije, Vlada Kantona Sarajevo je za sva socijalna davanja uvećala za oko 6 posto, a isplaćeno je po 50 KM osobama koje ostvaruju stalnu novčanu pomoć u Kantonu Sarajevo
.
- Donijeli smo i Program interventne podrške socijalno najugroženijim licima i porodicama u Kantonu Sarajevo za ublažavanje posljedica izazvanih pandemijom koronavirusa kojim je dodijeljena interventna novčana pomoć u pojedinačnim iznosima od po 200 KM za 1.000 osoba/porodica u stanju socijalne potrebe, organizovana je podjela paketa sa hranom i higijenskim potrepštinama najugroženijim porodicama... - kaže Agić.
Također, odobrena je i jednokratna novčana pomoć s ciljem održivog povratka raseljenih lica i izbjeglica u iznosu od 10.000 KM za finansiranje Projekta nabavke informatičke opreme za učenike u stanju socijalne potrebe upisane u JU OŠ "Malta" u Konjević polju radi nesmetanog odvijanja on-line nastave.
Ministarstvo je dodijelilo i sredstva za sanaciju i asfaltiranje puta Bjelave Brezje u općini Rogatica kao i za sanaciju puta prema selu Gojtanovići, općina Foča.
- Nažalost pandemija koronavirusom je uzrokovala pad ekonomije i u Kantonu Sarajavo kao i u cijelom svijetu. Posljedica toga su otpuštanja radnika i povećanje broja nazaposlenih na evidenciji Službe za zapošljavanje. Za dva mjeseca u kojima je trajalo proglašenje vandrednog stanja broj nezaposlenih je porastao za 6.201 osobu. Sa ukidanjem vandrednog stanja situacija se počela poboljšavati, oko 2.500 osoba poslodavci su vratili na posao - kaže Agić.
Od ukupnog broja osoba koje su ostale bez posla oko 80 posto je iz uslužne djelatnosti, a njih oko 70 posto imalo je ugovor na određeno vijeme.
Na pitanje da li će ove godine Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo raspisivati programe mjera za zapošljavanje, ministrica Agić kaže:
- Uskoro će biti raspisan program za zapošljavanje medicinskog kadra u medicinskim ustanovama i ustanovama socijalne zaštite kako bi im pomogli u borbi sa Covid 19.
Ostali programi mjera zapošljavanja bit će raspisani nakon rebalansa budžeta JU Služba za zapošljavanje Kantona Sarajevo.
Svojim najvećim uspjehom u dosadašnjem mandatu smatra to što je Ministarstvo skupa sa Vladom Kantona Sarajevo, uposlenim u ustanovama socijalne zaštite, Zavodom za javno zdravstvo i angažovanim epidemiologom uspjelo poduzetim mjerama sprječiti širenje virusa Covid 19 u tim ustanovima.
- Svi smo svjedoci strašnih dešavanja koji su se desili u tim ustanova naročito u gerentološkim centrima kako u zemljama u okruženju tako i cijelom svjetu - zaključuje Agić.