REAKCIJA

Koliko je zdravstvenih radnika zaraženo u Kliničkom centru RS

Navode da je bilo nerealno za očekivati da se ne desi niti jedan slučaj

Izjave opasne po kolektivno zdravlje građana. Fena

Avaz.ba

2.5.2020

U Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske radi 695 ljekara, a koronavirusom inficirano je njih 14, što je oko dva posto od ukupnog broja.

Također, u toj zdravstvenoj ustanovi radi 1.400 medicinskih sestara, a zaraženo je njih 29 što je isto oko dva posto.

- Ovo je daleko ispod prosjeka zaraženih u populaciji (a treba imati na umu da su doktori i medicinske sestre u najvećoj mjeri izloženi ovom virusu).

Kada podatke uporedimo sa svjetskim centrima, također smo u samom vrhu uspješnosti zaštite medicinskih radnika – navedeno je u otvorenom pismu iz Društva doktora medicine RS.

Povodom izjave predsjednika Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske Miodraga Femića u emisiji RTV BN, da je UKC RS „postao žarište novog koronavirusa, te da medicinskim radnicima nije obezbijeđena zaštitna oprema", iz Društva doktora medicine RS odbacuju te navode kao neistinite.

Tvrde da „javno iznošenje dezinformacija i širenje panike, a koje se tiču opreme i protokola i načina funkcionisanja u najvećoj zdravstvenoj ustanovi RS, ima za cilj uništavanje povjerenja građana u UKC RS i u zdravstveni sistem u cjelini“, prenosi Fena.


Femić: Tvrde da nije rekao istinu. Youtube

Apsolutna je, kako dodaju, neistina da taj zdravstveni centar ne raspolaže sa dovoljnim količinama zaštitne opreme.

Na današnji dan UKC RS raspolaže sa 500.000 zaštitnih maski (hirurške), 40.000 zaštitnih profesionalnih maski (FFP2), 500.000 rukavica, te više od 5.000 zaštitnih odjela (podaci su podložni provjeri - podaci iz Apoteke UKC RS).

Navode da je bilo nerealno za očekivati da se ne desi niti jedan slučaj, da se asimptomatičnom pacijentu pruža zdravstvena usluga i da se na taj način inficira medicinsko osoblje.

- Ovakve izjave, koje straše stanovništvo, ne samo da su za svaku osudu, već su izuzetno opasne po kolektivno zdravlje građana, jer u svojoj konačnici mogu da utiču na povećan broj smrtnih ishoda od drugih bolesti.

Javno iznošenje dezinformacija i širenje panike, a koje se tiču opreme i protokola i načina funkcionisanja u najvećoj zdravstvenoj ustanovi RS jedino ima za cilj uništavanje povjerenja građana u UKC RS i u zdravstveni sistem u cjelini – navode iz Društva doktora medicine u RS.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.