USPJESI

KCUS Sarajevo: Prvi put u BiH urađena fino-iglena biopsija gušterače

Omogućeno uzimanje uzorka koji se šalje na detaljniju patohistološku obradu

Urađena fino iglena biopsija gušterače. KCUS

Avaz.ba

14.2.2020

Na Klinici za gastroenterohepatologiju KCUS prvi put je urađena fino-iglena biopsija promjene u tkivu gušterače pod kontrolom endoskopskog ultrazvuka (EUS - FNB). Ovo je prvi zahvat ovog tipa koji je urađen u Bosni i Hercegovini, a u regionu se radi samo u nekim centrima u Hrvatskoj i Sloveniji. 

Prema riječima dr. Vedada Papovića, koji je zajedno s timom anesteziologa i endoskopskih sestara izveo ovaj zahvat, ranije je rađena fino-iglena aspiraciona punkcija (FNA), čime je uziman uzorak namijenjen samo za citološku analizu. 

Nabavkom najsavremenijih finih igala, adekvatne opreme i aparata od sada je u primjeni i EUS – FNB, čime je omogućeno uzimanje uzorka koji se šalje na detaljniju patohistološku obradu.

- Zahvaljujući primjeni najsavremenije opreme, te stručno educiranom kadru, omogućena je znatno pouzdanija dijagnostika bolesti probavnog sistema. Osobito bolesti gušterače, bilijarnog stabla i jetre (biliopankreatična patologija). Ovom metodom je moguće tačno detektirati vrstu karcinoma i time omogućiti optimalnu terapiju za svakog pacijenta. Pravilna i pravovremena dijagnostika, uz adekvatnu terapiju, ključni su u liječenju - ističe dr. Papović.

Pouzdanija dijagnostika

Dr. Papović dodaje da zahvat u prosjeku traje tridesetak minuta, a prva pacijentica bila je 62-godišnja žena iz Sarajeva.

- Kod ove pacijentice je postojala sumnja na karcinom gušterače s vjerovatnim metastazama u jetri. Trenutno stanje pacijentice i ranije urađena dijagnostika isključuju operativni tretman, tako da će pacijentica biti kandidat za sistemsku onkološku terapiju. U ovom slučaju uzorak dobiven fino-iglenom biopsijom je od presudnog značaja za patohistološku analizu i određivanje adekvatne terapije u daljem liječenju – ističe dr. Papović.

Urađena fino iglena biopsija gušterače. KCUS

U narednih mjesec na Klinici za gastroenterohepatologiju počet će se raditi i radiofrekventna ablacija kod oboljenja jednjaka (Barettov jednjak). 

Riječ je o ablaciji (spaljivanju) izmijenjene sluznice jednjaka, koje se smatra prekancerozom, odnosno stanjem iz kojeg se može razviti karcinom. 

Pripreme za uvođenje ovog zahvata u rad su u toku educiran je kadar te je nabavljena potrebna oprema.

Proširen spektar

Generalna direktorica KCUS-a prof. dr. Sebija Izetbegović navodi da je uvođenje novih procedura i metoda imperativ želimo li ići u korak sa savremenim medicinskim tokovima. Nabavkom najsavremenijih aparata i opreme, te planskim provođenjem edukacija znatno je proširen spektar dijagnostičkih i terapijskih usluga.

- Sve aktivnosti i projekti u KCUS realiziraju se shodno prioritetima i detaljnim analizama i izvještajima s klinika. Širenjem spektra usluga direktno ćemo spriječiti izmještanje bolesnika na liječenje izvan Bosne i Hercegovine. Prvi smo i jedini koji nude određene dijagnostičke i terapijske usluge u našoj zemlji, zbog čega se za liječenje u KCUS sve više odlučuju i pacijenti iz susjednih zemalja. Uvođenjem fino-iglene biopsije na Klinici za gastroenterohepatologiju napravili smo veliki iskorak u dijagnosticiranju i liječenju malignih oboljenja. U posljednje četiri godine znatno smo unaprijedili rad svih Klinika. KCUS je postao prepoznatljiva zdravstvena ustanova u regionu. Opredijeljeni smo za unapređenje kvalitete zdravstvenih usluga, što svakodnevno potvrđujemo uspješno realiziranim projektima. Svaki projekt KCUS je stepenica više u jačanju zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini – izjavila je prof. dr. Izetbegović.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.