NAŠA TEMA

Koliko bi povećanje PDV-a udarilo po džepu građana: Od nameta nema selameta

Prema procjenama, skok od dva posto donio bi u razne fondove više od sto miliona maraka, koji bi se namirili uglavnom od potrošnje građana, procjenjuju stručnjaci

Nema jedinstvenog stava da se krene u razgovore o novoj stopi. Ilustracija

Piše: D. Bašić / Avaz.ba

11.12.2019

Iako službeno ne postoji ideja o povećanju stope PDV-a sa 17 na 19 posto, u javnosti, a posebno među ekonomskim stručnjacima i analitičarima, ova tema sve je češće na dnevnom redu. 

Između ostalog, ovu ideju je prošle sedmice u nastupnom ekspozeu oživio i novoizabrani predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija. Istaknuo je kako je spreman podržati povećanje stope, koja danas iznosi 17 posto.

- Ja sam spreman da to podržim samo ako će se taj novac vratiti direktno privredi. On može biti direktno vraćen kroz novac, ali se taj dio novca i kroz sistem doprinosa, koji su sasvim sigurno najviši na našem prostoru, može vratiti - kazao je Tegeltija.


Skok cijena

Iz Federacije BiH ranije je rečeno da neće dati podršku za povećanje PDV-a. Potvrdila je to i federalna ministrica finansija Jelka Milićević.  

- To se pojavljivalo kao ideja, ali smo mi, iz Federacije BiH, uvijek branili stav da nema opravdanja da se ide na povećanje. Ima smisla razgovarati o diferenciranim stopama, ali u našim uvjetima to je uistinu teško - istaknula je Jelka Milićević.

I Ismet Suljendić, član Upravnog odbora (UO) Uprave za indirektno oporezivanje, istaknuo je nedavno za “Avaz” da do povećanja ne treba doći.

- Ako mene pitate, ja bih PDV smanjio - istaknuo je Suljendić.

Ekonomski analitičari u ovom momentu se uglavnom bave računicom šta bi za građane značilo povećanje.

Prema procjenama, skok od dva posto donio bi u razne fondove više od sto miliona maraka, koji bi se namirili uglavnom od potrošnje građana.

Ekonomski analitičar Fauk Hadžić kazao je da je poskupljenje izvjesno.

- Ako uzmemo za primjer gorivo koje ulazi u distribuciju, definitivno će i to utjecati na povećanje cijene. Što imate više faktora, cijena će više rasti. Onda ide lančana reakcija, kad stopu povećate za jedan posto, to dovede do rasta jednog proizvoda za nekoliko puta - kazao je Hadžić.

Prostim izračunom to bi značilo da bi cijena hljeba narasla i do deset feninga, dok bi motorna goriva poskupila za najmanje pet feninga po litru.

Od hljeba do režija

Kad je riječ o vozilima, primjera radi, novi Golf VII iz Grupacije VW sa povećanjem PDV-a poskupio bi najmanje za dodatnih hiljadu maraka. Cijene voća i povrća bi porasle za deset feninga. 

Građanima naše zemlje režije bi poskupjele za tri do četri marke.

Zanimljivo je istaknuti da bi se na novom udaru našli i printani mediji, koji u Bosni i Hercegovini, za razliku od drugih država, plaćaju puni iznos PDV-a.

Šest mjeseci za softvere

Ratko Kovačević iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIOBiH) kazao je za “Avaz” da će Uprava provoditi zakon kakav bude usvojen, ako to ikad dođe na dnevni red.

- Moram naglasiti da je potrebno minimalno šest mjeseci da bi svi poreski obveznici izmijenili svoja softverska rješenja - istaknuo je Kovačević.

Dosadašnji Zakon o porezu na dodanu vrijednost u BiH, otkad je stupio na snagu prije 14 godina, nije se mijenjao.  

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.