Tačno je da posljednja dva dana svi pričaju o Programu reformi BiH, najviše opozicija, a treba znati da je on zaključan u Predsjedništvu BiH, ima 25 strana, i komentarisati ga, a ne znati šta u njemu piše je i više nego neozbiljno - kazao je zamjenik presjedavajućeg u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović gostujući u emisiji "Pečat" na RTRS-u.
- Ni ja nisam imao priliku da vidim taj dokument, ali sam razgovarao sa srpskim članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, i on mi je prenio ono što svi znamo. U dokumentu stoji izričito da njegovo usvajanje ne prejudicira članstvo u NATO. Ono što je jasno da ćemo dokument otvoriti kada počne funkcionisati Vijeće ministara, ali ja sam miran po tom pitanju - rekao je Radmanović.
On je komentarisao i najveći dio sadržaja dokumenta Program reformi BiH.
- Tačno je da se u dokumentu najviše govori o reformi Oružanih snaga. BiH je potrebna reforma. Lično mislim da treba biti manji broj pripadnika Oružanih snaga. Previše sredstava se troši. Treba to smanjiti na razuman broj i napraviti efikasnije snage, a to je i put ka demilitarizaciji - naveo je Radmanović.
On se osvrnuo i na ulogu stranaca u izradi dokumenta Program reformi u BiH.
- Važno je što je rekao britanski ambasador. U Sarajevu se stvarala klima da je to zamjena za neispunjeni uslov za MAP, što apsolutno nije tačno. Svako dokument tumači na svoj način, a on je pod ključem u Predsjedništvu BiH - izjavio je on.
Radmanović je komentarisao i jučer održanu hitnu sjednicu PDPS BiH.
- Po zahtjevu nažalost četiri poslanika iz Republike Srpske da se promjeni jedan član u Poslovniku na štetu Srpske. To je primjer kakav nije zabilježen nigdje i nikada. Naravno, glasali su svi Bošnjaci, i to je prošlo, onda znate koliko je to korisno za Republiku Srpsku. Izmjeniti Poslovnik u članu u kojem se udara na ravnopravnost izabranih u Parlamentu, a samim time i na ravnopravnost naroda, to je katastrofa. U proteklih 20 godina uvijek se nešto pokušava oteti, i posljedice će tek doći na naplatu - rekao je Radmanović.
Prema njegovim riječima novi Vijeće ministara trebalo bi se formirati možda i do Nove godine.
- Svi u BiH su čekali da Predjedništvo imenuje predsjedavajućeg Vijeća ministara. Trideset i pet dana traje procedura, i ne treba biti optimističan baš toliko, ali kada smo čekali ovoliko, i tih nekoliko dana više neće predstavljati problem, iako bi svi želili da to bude prije praznika - poručio je Radmanović.
On je dodao da puno očekuje od novog presjedavajućeg Vijeća ministara Zorana Tegeltije.
- Ne samo ja, već svi iz SNSD-a očekujemo mnogo od novog saziva. Međutim, taj rad ne zavisi samo od jedne ekipe, znamo kako funkcioniše Savjet ministara, 3+3+3. Naš glavni cilj je put ka Evropskoj uniji - zaključio je Radmanović.