Potrošačka korpa je sve skuplja. Prema posljednjoj analizi Saveza samostalnih sindikata BiH, za oktobar je iznosila 1.978,91 KM i za 36,30 maraka je skuplja nego u avgustu. S obzirom na to da prosječna plaća iznosi 932 KM, pokrivenost sindikalne potrošačke korpe je 47,1 posto.
Cijene hrane, ogrjeva, tehnike... od početka godine su rasle, pa su u septembru ove godine za 2,7 posto više nego u septembru prošle. Taj postotak mnogo je viši ako poredimo današnje cijene s onima otprije četiri godine. Skuplji su sir, puter, drva, med, čokolade, cigarete, duhan, mašine za suđe i veš, tehnički pregled vozila...
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna cijena putera u septembru 2015. godine iznosila je 17,3 KM po kilogramu, a danas je 22,2 KM. Osjetna je razlika i u cijenama obdaništa. Prije četiri godine prosječna cijena iznosila je 169, a danas je 184 marke.
Također, banane su skuplje za pola marke, med za 70 feninga, crna čokolada za 80 i kafa za 90 feninga. Što se tiče bijele tehnike, više su cijene mašina za veš (35 KM), frižidera (16 KM), usisivača (22 KM).
Građani imaju razloga za zabrinutost, jer ova tiha poskupljenja iz godine u godinu pustoše novčanike. Marin Bago, predsjednik Udruženja za poboljšanje kvaliteta života “Futura” iz Mostara, rekao je da se strateški mora reagirati.
- Ključno je kako preživjeti ako znamo da nam treba 2.000 maraka svaki mjesec. Preživljavamo jer se odričemo bilo obrazovanja, bilo sportskih aktivnosti, putovanja... To je kasnije teško nadoknaditi - kaže Bago.
Potrošačku korpu čine prehrana (41,8 posto), stanovanje i komunalne usluge (15,7 posto), higijena i održavanje zdravlja (5,7 posto), obrazovanje i kultura (8,6 posto), odjeća i obuća (15,2 posto), prijevoz (7 posto) i održavanje domaćinstva (6 posto).