Upravljanje ambalažnim otpadom jedno je od prioritetnih pitanja u vezi s okolišem na raznim institucionalnim nivoima. Potrebno je postići smanjenje količine ambalažnog otpada, štetnih materijala sadržanih u ambalaži i ambalažnom otpadu i smanjenje štetnosti za okoliš odvojenim sakupljanjem i obrađivanjem ambalažnog otpada.
Kada je riječ o BiH, politika upravljanje otpadom je u nadležnosti entiteta i zadatke obavljaju entitetska ministarstva nadležna za zaštitu okoliša.
Prevencija stvaranja otpada vjerovatno je najvažnija karika u pravilnom upravljanju otpadom, a razvijanjem svijesti proizvođača i potrošača i promjenama potrošačkih navika možemo smanjiti količinu nastalog ambalažnog i drugog otpada, kazala je ministrica okoliša i turizma FBiH Edita Đapo.
- Što se tiče ambalaže i ambalažnog, kao i elektronskog i elektroničkog otpada, mi koristimo sistem koji je uspostavljen u zemljama EU. To znači da zagađivač, odnosno proizvođač plaća. Dakle, fabrike koje proizvode ambalažu i elektronički otpad organiziraju operatera sistema. Operater sistema je taj koji menadžeriše sistem i naplaćuje naknade od proizvođača i plaća sakupljače ambalaže ili one koji razlažu npr. televizore i recikliraju - pojasnila je Đapo.
Kao problem, generalno u BiH navela je nepostojanje privatnika koji su započeli recikliranje plastične ambalaže. Osim fabrika koje recikliraju papir, ne postoje one koje bi reciklirale plastiku.