Oštre reakcije u bh. javnosti izazvala je ocjena srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića da su Hrvati u Bosni i Hercegovini, poput Srba na Kosovu, u prošlosti radili iste greške.
- Hrvati u Bosni i Hercegovini, poput Srba na Kosovu, u prošlosti su radili iste greške misleći da im ne treba entitet u BiH, jer je čitava “Herceg-Bosna” naša. A onda su ostali bez Vareša, u općinama u centralnoj Bosni Bošnjaci su postali većina, Bugojno, Travnik, Gornji Vakuf gube, gube mjesto po mjesto - kazao je Vučić.
Zločinačko blato
On je ustvrdio da iz tog slučaja ni Srbi na Kosovu ni Hrvati u BiH nisu izvukli pouku.
- Nismo izvukli pouku ni mi, a ni oni iz svoje politike. Ukoliko se ne opametimo, gubit ćemo i u budućnosti. U sukobima ne dobivamo ništa, ali bi bilo dobro da se usaglasimo zbog budućnosti - rekao je Vučić.
Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Nermin Nikšić kaže da je, nakon ove izjave, krajnje vrijeme da Vučić počne istinski uvažavati BiH kao suverenu državu, koja ima svoje interese, koji ne zavise niti će ikada zavisiti od volje i stavova Srbije ili bilo koga drugoga.
- Umjesto što prebrojava etničku strukturu stanovništva po gradovima BiH, bilo bi mu bolje da jednom za sva vremena osudi politiku koja je organizirala opsadu i uništavanje tih istih gradova i njihovih građana - poručio je Nikšić.
Lider Naše stranke Predrag Kojović ističe da ga, kao građanina BiH, duboko vrijeđa tvrdnja da Hrvatima u BiH treba pomoć Hrvatske i Srbije.
- Ovo je njihova zemlja i država isto koliko moja i vaša i, ako postoji diskriminacija ili bilo šta što ukazuje na to da je ta ili neka druga etnička grupa diskriminirana na osnovu toga, ja ću se izjasniti kao Hrvat i boriti se s njima protiv toga. Ali, ja ne mogu prihvatiti kvaziargumente o legitimnim etničkim predstavnicima, o narodima koji su “jednakiji” od građana i slične pravne fantazije proizvedene u Dejtonu – navodi Kojović.
Profesor doktor Žarko Puhovski, politički analitičar iz Zagreba, naglašava da stvaranje entiteta u regionu nije ništa novo.
- Imali smo i mi entitet, “republiku srpsku krajinu”, koji je katastrofalno prošao. Odavno se pokazalo da se stvari ne rješavaju ni s entitetima ni bez njih ako drugi uvjeti nisu ispunjeni. Prema mom sudu, vi s entitetima atomizirate teren i štitite lokalne većine, a to nije rješenje. To je pokazalo iskustvo iz rata - kaže Puhovski.
Dodaje kako je logika koja je iz BiH krenula prema Zagrebu i Beogradu, “klasična, primitivna i, kao takva, popularna”.
Neprijatelj neprijatelja
- Oni se vode time da je neprijatelj mog neprijatelja moj prijatelj. I poručuju - mi smo protiv toga da Bošnjaci budu prejaki. Njihova politička logika je da se manjinski Srbi i Hrvati ujedine protiv Bošnjaka – dodaje Puhovski.
Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Branislav Borenović nije htio detaljno analizirati odnose unutar BiH niti, kako je rekao, broj stanovnika.
- Najvažnije je da treba graditi mostove saradnje i da se što više međusobno uvažavamo - kazao je Borenović.
Franjo Topić, predsjednik Hrvatskog kulturnog društva “Napredak”, bio je, međutim, mnogo konkretniji.
- Ne treba se Vučić brinuti o bh. Hrvatima! Ali, ako se želi pokazati kao prijatelj bh. Hrvata, neka pomogne, kao što je Dodik i obećao, vratiti 70.000 Hrvata u Republiku Srpsku - kazao je Topić.
Radončić: Povampirene velikodržavne ideje