Izjava američkog ambasadora ne predstavlja iznenađenje. Sjedinjene Američke Države su od samog početka podržale kreiranje Kosova kao nezavisne države. Njihov stav je poznat već više od deceniju, a kao što je i ambasador naglasio na početku svoje izjave, „s naše tačke gledišta, Vlada Kosova nije takozvana“. Suštinski problem je u tome što je svojom izjavom Kajl Skot (Kyle Scott) srušio aktuelnu nerealnu predstavu o promjeni stava SAD prema pitanju kosovske nezavisnosti – kazao je za list "Danas" Stefan Surlić, politikolog i asistent na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
On dalje navodi da, ako ideja razgraničenja i ima podršku od Vašingtona, ima je, kako kaže, u kontekstu trajne garancije za kosovsku nezavisnost.
– Ukoliko se u našem diskursu govori o korekciji granica, gdje se "korekcija" čita kao dobitak, akcent SAD je na "granici" kao trajnom sporazumu i utvrđenoj liniji između Srbije i Kosova. Čitav događaj mogao bi se nasloviti sa "ne ubij glasnika", koji je na osnovu instrukcija svoje vlade, ali i posmatranja kako predstavnici Vlade Srbije na ravnopravnim osnovama već godinama pregovaraju s predstavnicima Kosova u Briselu, mogao zaključiti da za Vašington, ali i Beograd Vlada u Prištini odavno nije takozvana – zaključuje Surlić.
Na marginama za danas najavljenog susreta premijerke Srbije Ane Brnabić i zamjenika pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Aziju Metjua Palmera (Mathew Palmer), list "Danas" podsjeća na njegovu raniju izjavu u vezi s eventualnom destabilizacijom BiH koju bi navodno mogao prouzročiti dogovor o razmjeni teritorije između Srbije i Kosova.
- Kada budemo znali kakav je sporazum, jasno ćemo reći ako nas nešto zabrinjava kako bismo, u saradnji s dvije strane, otklonili svaku eventualnu rezervu. Ali, smatramo da je važno da proces vode lokalni lideri i da to bude njihov proces. Što se tiče destabilizacije BiH, mogu samo kazati da su SAD čvrst garant jedinstva i stabilnosti BiH - kazao je ranije ove godine Palmer.