Na sjednici Zajedničke komisija Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske (RS) danas nisu usaglašeni stavovi u vezi sa Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju u tom bh. entitetu. O zakonu će konačnu riječ dati Ustavni sud RS.
Ni na sjednici Vijeća naroda RS 21. marta nije podržan veto Bošnjaka na taj zakon, kojim se, kako smatraju, negira postojanje bosanskog jezika, odnosno pravi diskriminacija Bošnjaka.
- Žalim politiku koja sebi dozvoljava da prevodi šta je naš vitalni nacionalni interes. Ona je očito jedini krivac za sve ove probleme – izjavio je šef Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS Mujo Hadžiomerović.
Jezik je, dodaje, odrednica koja definira čovjeka i njegov identitet.
- Bosanski jezik uspio je doći Oxforda, ali ne do Zvornika, Janje, Bratunca, Kotor-Varoši... - upozorio je Hadžiomerović, naglasivši da, ako se insistira na poštivanju ustavne odrednice, onda mora da važi i za srpski jezik.
Podsjetio je da je u Kantonu Sarajevo zakonski regulirano da su jezici u upotrebi – bosanski, srpski i hrvatski i da taj pozitivni primjer treba da slijede i ostali.
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS je 5. marta podnio zahtjev za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa na taj zakon, jer smatraju da se njime u potpunosti odbacuje bosanski jezik, budući da se u Zakonu o nazivu jezika bošnjačkog naroda govori uopćenije nego u Ustavu RS.
U entitetskom ustavu stoji da su u RS u upotrebi jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog naroda i jezik hrvatskog naroda, a sada je u Zakonu o srednjem obrazovanju i vaspitanju navedeno jezik konstitutivnih naroda.
Zakon o srednjem obrazovanju i vaspitanju usvojen je 22. februara na sjednici Narodne skupštine RS.