Crkva u Bijeljini, posvećena svetom Georgiju, podignuta je 1867. godine i najstarija je pravoslavna bogomolja u ovom gradu. Zemljište za njenu gradnju, prema narodnom predanju, velikodušno i s halalom poklonila je Hanumica Osmanbegović, ali zbog nepoznatih razloga, njeno ime nije upisano u crkvenom ljetopisu.
Obnova oltara
Inicijativa za podizanje ove bogomolje pokrenuta je godinu ranije i molba je upućena bosanskom valiji Topal Šerif Osman-paši da to odobri. Četiri godine poslije, 1871., crkva je dovršena i živopisana. Osveštana je uz prisustvo sarajevskog mitropolita Dionizija i predstavlja jednobrodnu građevinu s visokim zvonikom i kupolom.
Riječ je o mješavini bizantijskog i ruskog stila. Crkva je najprije izgrađena bez zvonika, jer su za vrijeme osmanske vladavine bila zabranjena crkvena zvona, pa je za zvonjenje i okupljanje vjernika korištena drvena “klepka”, a zvonik je podignut kasnije, u vrijeme austrougarske vladavine.
- Ova crkva ima lijep ikonostas koji je živopisan nakon Drugog svjetskog rata, kada je urađena i rekonstrukcija oltara. Dio ikonostasa u ovoj crkvi, kao i onih u Janji i Zagonima, oslikao je prvi bijeljinski akademski slikar Milenko Atanacković. Radove na oltaru je veoma stručno obavio akademski slikar Karlo Macek, koji se poslije iselio u Australiju – kazao nam je sveštenik u ovoj crkvi Ljubo Bogdanović.
Za pretpostaviti je da se i stara drvena crkva nalazila na istom mjestu gdje se sada nalazi ovaj hram s obzirom na to da prota Boriša Starović u ljetopisu bijeljinske eparhije navodi da je u minijaturnoj kapeli, na tri do četiri metra udaljenosti od novog hrama, na maloj mermernoj ploči bilo ispisano da “je na tom mjestu bila časna trpeza starog hrama”.