AMEL TUKA JURI MEDALJU

Od Male olimpijade u Zenici do finala Olimpijskih igara u Tokiju

Nakon dječije jurnjave za vozom i početaka u Rudaru, najbolji bh. atletičar je nastavio trenirati u AK "Zenica", a sve poslije toga je historija

Piše: M. Kadić

2.8.2021

Najbolji bh. atletičar Amel Tuka plasirao se u finale utrke na 800 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju, a tamo ga očekuje paklena konkurencija u borbi za medalje.

Prema svjetskoj rang listi Tuka je u konkurenciji svih finalista, s kojima će u srijedu od 14:05 sati po našem vremenu voditi bitku za medalju, trenutno treći. Svakako da treba napomenuti i to da Amel ima i drugo najbolje vrijeme ikad ostvareno od svih finalista (1:42.51), što mu je i rezultat karijere, a bolji od njega je samo Kenijac Korir koji je svojevremeno istrčao 1:42.05.

Ove sezone nije u najboljoj formi i ima najsporije vrijeme od svih finalista (1:44.53), ali naravno to ne mora ništa značiti kad je u pitanju finale.

Vratimo se unazad i podsjetimo se kako je Tuka postao najbolji bh. atletičar, uz napomenu da je Amel i vrsni karatista te vlasnik crnog pojasa (3. dan).

Ovaj 30-godišnji Kakanjac, iz mjesta Modrinje, atletikom se počeo baviti 2008, sa 17 godina, kao učenik trećeg razreda STŠ "Kemal Kapetanović", a bio je član Rudara iz Kaknja. Poznata je priča kako je Tuka sa svojim vršnjacima trčao za vozom na željezničkoj stanici blizu koje je živio, a svi koji su ga tada imali priliku gledati, mogli su svjedočiti kako se u njemu krije ogroman trkački potencijal. 

Tuka je 2013. slavio na Evropskom prvenstvu. FB

Iako je predstavljao svoju školu na više takmičenja, na sebe je ozbiljnije skrenuo pažnju učestvovanjem na Malim olimpijskim igrama u Zenici gdje je pobijedio u utrci na 400 metara. Nakon toga se pridružio AK Zenica, pa je morao putovati iz Kaknja kako bi trenirao, a trud se isplatio ubrzo jer je u ruke stigla medalja sa utrka Državnog prvenstva, na 400 i 800 m, gdje je Amel slavio

Potom se priključio reprezentaciji BiH i učestvovao na Balkanskom juniorskom prvenstvu u Grčkoj, gdje je bio treći.

Od 2010. u sklopu reprezentacije Tuka redovno pobjeđuje na takmičenju Treće lige Evropskog ekipnog prvenstva, a u junu 2013. na pomenutom turniru slavio je s vremenom 1:51.11. Iste godine na Evropskom prvenstvu U-23 osvojio je treće mjesto na 800 m i postavio državni rekord s vremenom 1:46.29.

Godinu dana kasnije Amel osvaja bronzu na Balkanskom prvenstvu u Piteștiju (1:50.67) da bi na svom drugom Evropskom prvenstvu u seniorskoj konkurenciji u Cirihu bio šesti s novim državnim rekordom 1:46.12.


Amel je 2015. bio najbrži u utrci Dijamantne lige. FB

Potom slijedi ništa manje uspješna 2015. kada je Amel osvojio zlatnu medalju na Balkanskom dvoranskom prvenstvu u Istanbulu (1:48.86), da bi 1. jula u Velenju slavio i postavio novi državni rekord - 1:44.19. Rekord je popravio već nakon 10 dana, pobijedivši i u Madridu s vremenom 1:43.84. 

Ponovo je Tuka, i to na utrci Dijamantne lige,  popravio lični i državni rekord pobijedivši u Monaku s vremenom 1:42.51. To je bilo najbolje vrijeme sezone 2015. u tom trenutku i četvrti rezultat u Evropi.

Konačno, na Svjetskom prvenstvu 2015. u Pekingu ostvario je rezultat karijere osvojivši bronzanu medalju iza svjetskog rekordera Davida Rudiše (Rudisha)  i Poljaka Adama Kšota ( Kszczot). Iste godine Tuka je osvojio treće mjesto na završnom mitingu Dijamantne lige u Briselu.

Također, 2015. je proglašen prema izboru Asocijacije balkanskih atletskih federacija (ABAF) za najboljeg atletičara na Balkanu.

Naš atletičar je na SP-u u Pekingu bio treći. FB

Na atletskom mitingu u Sarajevu, u junu 2016, Amel je popravio lični i državni rekord na 400 m istrčavši vrijeme 46.41, čime je izborio plasman na Evropsko prvenstvo u Amsterdamu.

Uoči odlaska u Rio de Žaneiro, Tuka je nastupio na EP-u gdje je bio četvrti. 

Na red je stigla i Olimpijada u Brazilu, a Tuka se u utrci kvalifikacija drugim mjesto uspio izboriti za polufinale, međutim tamo je bio četvrti u svojoj grupi (1:45.24), te je ostao bez finala. 

Tuka je briljirao u Dohi 2019.. FB

Iz 2017. i 2018. godine Amel se ne može pohvaliti nekim velikim ostvarenjima, ali je zato 2019. bila mnogo bolja.  

Počeo je tu godinu sa šestim mjestom na Evropskom dvoranskom prvenstvu u Glazgovu, da bi potom prešao ponovo na otvorena borilišta, pa je u Štokholmu ostvario svoju drugu pobjedu kad se radi o mitinzima Dijamantne lige. Pored toga treba izdvojiti i utrku u Monaku gdje je Tuka osvojio treće mjesto na mitingu Dijamantne lige. Tada je 800 metara pretrčao u vremenu od 1:43.52.

A onda je na red došla Doha i Svjetsko prvenstvo gdje je Tuka u finalu popravio historijski rezultat iz Pekinga osvojivši srebrnu medalju s rezultatom sezone - 1:43.47. 

Za nadat se da će Tuka u finalnoj utrci osvojiti neku od medalja, prvu olimpijsku za BiH, i ostvariti jedan od svojih najvećih uspjeha u karijeri.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.