Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je jedna od najboljih priča iz naše zemlje u posljednje vrijeme. Selektor Adis Bećiragić, stručni štab, košarkaši i navijači – svi dišu kao jedno, stoga se s pravom iščekuje početak Eurobasketa koji se od 27. avgusta do 14. septembra igra na Kipru, u Finskoj, Latviji i Poljskoj.
Navijači iščekuju ceremoniju otvaranja prvenstva i prve utakmice naše selekcije, a o nastupu „Zmajeva“ na Eurobasketu, našem najboljem rezultatu ikada, KK Bosna te mladim igračima za „Dnevni avaz“ govorio je Emir Halimić.
Nekadašnji reprezentativac BiH i istinska legenda naše košarke bio je član slavne generacije koja je 1993., uprkos svim nedaćama ratnih vremena, ostvarila historijski nastup na Evropskom prvenstvu i osvojila 8. mjesto.
Ključne pripreme
Halimić posljednjih godina radi u KK Gen, čiji je osnivač s Gordanom Firićem i Nenadom Markovićem, a ranije je vodio i kadetsku reprezentaciju BiH. On je i postavio temelje zlatne generacije koja je, predvođena Josipom Pandžom, pokorila Evropu 2015. godine.
- Prvo treba da sačekamo da vidimo kako će se oporaviti ovi povrijeđeni momci. Treba vidjeti kakvo će stanje biti s njima, pa vidjeti hoće li biti novih povreda, pa vidjeti kako ćemo se spremati. Iskreno se nadam da je Adis (op. a. selektor Bećiragić) i njegov stručni štab dobro pripremio pripreme i da urade najbolje što mogu. Treba sačekati da vidimo u kakvom će stanju biti Jusuf i ostali igrači...
Što se tiče grupe, nijedna utakmica neće biti lagana. Mi smo Kipra pobijedili dva puta, ali drugačije će to biti na Evropskom. Priča se i da će Vezenkov i drugi doći u kiparsku reprezentaciju... Grupa je jako, jako teška. Ljudi su nas već stavili da smo prošli grupu, ali ima tu puno i rada i truda, pa ćemo vidjeti kako će biti. Iskreno se nadam da ćemo proći u dalji krug – kazao je Halimić.
Mišljenja je da stručni štab mora dobro izanalizirati rivale i odrediti koju reprezentaciju možemo napasti i dobiti, kako bismo prošli u drugi krug. Selektor Bećiragić i košarkaši su već istakli velike ambicije, žele ispisati historiju. Najavili su i da će srušiti rezultat iz 1993. godine.
Velike ambicije
- To mi već čekamo malo više godina. Ja bih iskreno najviše volio da mi to završimo odmah, da prođemo prvi krug i da srušimo skor. Ali ima tu puno faktora, da li će biti svi zdravi, da li će se oporaviti, u kakvom stanju će biti igrači, u kakvom stanju će biti Nurkić. Iskreno se nadam i želja mi je da se plasiramo što bolje. U krajnjem slučaju to je dobro za cijelu košarku u BiH, ne samo za reprezentativnu, jer to otvara druge stvari za klubove i da se djeca još više bave košarkom i onda to sve ima smisla – naglasio je Halimić.
Ranije je izjavio kako je ostao žal jer je Bosna i Hercegovina te 1993. mogla biti i šesta u Evropi. Dan danas nije promijenio mišljenje.
- Mi smo tu igrali iz velike ljubavi i htjeli smo da se dokažemo da postojimo. Kao mala i nepoznata zemlja došli smo tamo i htjeli smo da se čuje za nas. S ove strane kada gledate, žao je čovjeku jer smo mogli dobiti jednu utakmicu i biti gore možda među šest najboljih, to bi bilo kao da smo prvaci bili, takav bi to bio uspjeh. Vjerovatno kada smo došli do Minhena tu smo se, što se kaže, zadovoljili i ispraznili. I to je to, sada ostaje žal. Da se sada vratimo, napadali bi dalje – istakao je Halimić za „Dnevni avaz“.
Bosna ide nabolje
Halimić se osvrnuo i na sezonu u sarajevskoj Bosni koja se bori za titulu u Prvenstvu BiH te finale plej-ofa ABA 2 lige. Pobjedom protiv Vojvodine u četvrtak (92:91) „Studenti“ su došli na korak do finala.
- Jako, jako bitna pobjeda pod broj jedan, pod broj dva kroz cijelu sezonu u Prvenstvu su prvi i pokazuju da imaju kvalitet. Nadam se da će biti u finalu ABA 2 i u Prvenstvu BiH protiv Igokee. Nisam unutra, tako da ne bih mogao pričati previše, ali kako ovo izgleda sada, ide nabolje. Iskreno se nadam da će se pružati mogućnost našim mladim igračima i reprezentativcima da budu tu i da se još više promoviše i klub. I da u krajnjem slučaju tu iz Bosne bude najviše reprezentativaca – izjavio je Halimić.
Moramo imati sistem
Halimić u GEN-u ima sve selekcije, od pionira, kadeta, juniora i seniora koji su igrali A2 ligu.
- Pokušava se nešto uraditi s djecom, ali ide to nekim putem kojim ja nisam baš zadovoljan. Ima i borbe van terena, svega. Od odnosa djece prema sportu, odnosa trenera i škola prema toj djeci koji se bave sportom... Mislim da možemo doći u velike probleme, jer momci koji sada igraju za reprezentaciju oni su prošli sve te selekcije, međutim sada to nekako ide, što se kaže, nekim koracima za svijetlu budućnost, ako ćemo realno. Moramo imati igrače, moramo imati sistem kao kada su se formirale selekcije. Pa su te selekcije i u muškoj i ženskoj konkurenciji bili u A diviziji, a sada su u B diviziji.