Nakon uspješnih testiranja, Amazon je spreman za veliki korak u svom ambicioznom projektu svemirskog interneta, pod nazivom Project Kuiper. Ovaj projekt namjerava izazvati dominaciju Starlinka, internet usluge koju je pokrenuo Ilon Mask (Elon Musk), milijarder i osnivač SpaceX-a.
Prvi val satelita, njih 27, bit će lansiran 9. aprila iz Cape Canaverala, u sklopu misije KA-01 (Kuiper Atlas 1), uz pomoć rakete Atlas V koju pruža United Launch Alliance. Ako vremenski uvjeti to dozvole, sateliti će biti postavljeni u nisku Zemljinu orbitu, a Amazon se nada da će ubrzo moći ponuditi brzi internet korisnicima širom svijeta.
Projekt Kuiper predviđa postavljanje ukupno 3.200 satelita u orbiti, a Amazon je osigurao suradnju s kompanijama poput ULA, Arianespace, Blue Origin, pa čak i SpaceX. Kao i konkurentski Starlink, Project Kuiper će pružati globalnu pokrivenost. Korisnici će moći koristiti 7-inčne terminale, manji od Starlinkovog Minija, koji će omogućiti brzinu interneta do 100 Mbps, dok će veći uređaji omogućiti brzine i do 1 Gbps. Cijena terminala bit će ispod 400 dolara.
Sateliti će biti smješteni na visini od 630 kilometara i kretat će se brzinom većom od 27.000 km/h, što znači da će Zemlju obići svakih 90 minuta. Da bi smanjili njihov utjecaj na astronomiju, sateliti će imati specijalni zaštitni sloj koji raspršuje svjetlost i čini ih manje vidljivima sa Zemlje.
Danas SpaceX-ov Starlink broji više od 7.000 satelita, a kada Project Kuiper završi svoju konstelaciju, ukupan broj satelita u niskoj Zemljinoj orbiti preći će 10.000, uključujući i Amazonove i SpaceX-ove satelite.
U oktobru 2023. godine Amazon je lansirao nekoliko testnih satelita, koji su s uspjehom omogućili prijenos podataka brzinama do 100 Gbps. U decembru, mreža je unaprijeđena laserskim unakrsnim vezama, čime je obećana još veća brzina prijenosa podataka, koja bi mogla biti čak 30 posto brža od tradicionalnih optičkih kablova.
Lansiranje prvih satelita predstavlja najveći teret koji je raketa Atlas V ikada nosila, jer će poletjeti u najmoćnijoj konfiguraciji s pet raketnih boostera uz glavni booster. Iako su testiranja bila uspješna, misija nosi određene rizike, budući da je ovo prvi put da se lansiraju sateliti finalnog dizajna, a broj satelita koji će biti lansirani je najveći do sada.