NAPREDAK U MEDICINI

Žena iz Alabame se dobro oporavlja nakon što je dobila svinjski bubreg

Tovana Luni kaže da su njen eksperimentalni postupak i transplantacija 'kao novi početak

Genetski uređen svinjski bubreg. Joe Carrotta za NYU Langone Health preko AP-a

M. Až.

prije 2 dana

Žena iz Alabame se dobro oporavlja nakon transplantacije svinjskog bubrega prošlog mjeseca koja ju je oslobodila osmogodišnje dijalize, najnovijeg pokušaja spašavanja ljudskih života životinjskim organima.

Tovana Luni je peta Amerikanka kojoj je dat genski uređen svinjski organ - i posebno, nije bolesna kao prethodni primaoci koji su umrli u roku od dva mjeseca nakon što su dobili svinjski bubreg ili srce.

- To je kao novi početak. Imati bubreg koji radi – i osjetiti ga – je nevjerovatno - rekla je Luni (53) za Associated Press.

Njena operacija označava važan korak jer se naučnici spremaju za formalne studije ksenotransplantacije koje će početi sljedeće godine, rekao je dr. Robert Montgomeri sa NYU Langone Health, koji je vodio vrlo eksperimentalnu proceduru 25. novembra.

U utorak je NYU objavio da se pacijentica dobro oporavlja. Otpuštena je iz bolnice samo 11 dana nakon operacije, iako je ove sedmice privremeno ponovo primljena kako bi joj se prilagodili lijekovi. Doktori očekuju da će se vratiti kući u Gadsden u Alabami za tri mjeseca. Ako bi bubreg svinje otkazao, mogla bi ponovo započeti dijalizu.

- Nevjerovatno je vidjeti kako se nada vraća njoj i njenoj porodici - rekao je dr. Džejmi Lok, Lunijev hirurg koji je dobio dozvolu Uprave za hranu i lijekove za transplantaciju.

Više od 100.000 ljudi nalazi se na američkoj listi za transplantaciju, većinom oni kojima je potreban bubreg. Hiljade umiru čekajući, a kojima je potrebna transplantacija nikada se ne kvalificira za transplataciju. Sada, u potrazi za alternativnim zalihama, naučnici genetski mijenjaju svinje kako bi njihovi organi bili sličniji ljudima.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.