SLIJEDI TEST NA LJUDIMA

Naučnici osmislili novi lijek koji djeluje kao rigorozna tjelovježba

potaknuo je metabolizam i pomogao u dobivanju mišića i gubitku težine kod miševa

Lijek je dio tretmana poznatih kao "oponašatelji tjelovježbe". Facebook

E. Ag.

1.10.2023

Naučnici su uspješno testirali novi lijek koji može oponašati dobrobiti rigoroznog vježbanja. Tim s Univerziteta u Floridi u SAD upotrijebio je lijek na pretilim miševima, uspjevši im potaknuti metabolizam i povećati mišićnu masu i gubitak težine.

Redovno vježbanje može imati velik pozitivan učinak na zdravlje, dokazane su dobrobiti za osobe s kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom i određenim vrstama raka. Osim toga, tjelesna aktivnost također je povezana s boljim psihičkim stanjem s umanjivanjem rizika od stresa, depresije ili demencije.

2,5 do 5 sati vježbanja 

Što se tiče toga koliko bismo trebali vježbati, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje između 2,5 i 5 sati sedmično umjereno intenzivne aktivnosti. Nažalost, 25 posto odraslih i 80 posto adolescenata ne ispunjava ove preporuke.

Kako bi iskoristili plodove tjelesne aktivnosti, naučnici su godinama tražili načine da ponove čak i samo djelić ovih zdravstvenih dobrobiti - i čini se da su u tome i uspjeli.

Tim predvođen Tomasom Barisom (Thomas Burris) sa Univerziteta u Floridi testirao je ovaj novi lijek - molekulu nazvanu SLU-PP-332 - 28 dana i svoje rezultate objavio u Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, prenio je Euronews.

Lijek je dio tretmana poznatih kao "oponašatelji tjelovježbe" koji imitiraju fiziološke prilagodbe povezane s fizičkim aktivnostima. Ovaj spoj u osnovi govori skeletnim mišićima da naprave iste promjene koje vidite tokom treninga izdržljivosti, rekao je Baris, profesor farmacije, prenosi Zimo.hr.

Naučnici su primijetili da su miševi u pokusu povećali svoju potrošnju energije - što znači da su sagorjeli više kalorija - bez ikakve promjene u navikama. Miševi su također nakupili manje masti u svojim tijelima i poboljšali svoj metabolički sistem.

Dodatna istraživanja

Kako se podvrgava tjelesnim vježbama, tijelo treba više kisika i energije. Moguće je promatrati ove metaboličke promjene na ćelijskom nivou. Tokom ispitivanja istraživači su se usredotočili na receptore povezane s estrogenom (ERR) koji se nalaze unutar ćelija.

ERR se nalaze u dijelovima tijela koji zahtijevaju puno energije, poput mišića, srca i jetre. ERR-ovi se pojačavaju tjelesnom aktivnošću, učinak koji replicira SLU-PP-332.

Ako se uspješno razvije, lijek bi mogao promijeniti pravila igre za ljude koji pate od pretilosti, dijabetesa ili samo za starije ljude koji s vremenom imaju tendenciju smanjenja mišićne mase.

Iako početni nalazi ispitivanja izgledaju obećavajuće, potrebna su dodatna istraživanja, uključujući nuspojave, prije nego što počnu ispitivanja na ljudima.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.