ISTRAŽIVANJE SVEMIRA

Novo otkriće: Ajnštajn i Njutn su možda bili pogriješili u vezi s gravitacijom

Južnokorejski astronom otkrio je anomaliju koja ne može biti objašnjena sadašnjim modelima koje koristimo kako bismo razumjeli svemir

Gravitacijske anomalije. wtamu.edu

M. Z.

18.8.2023

Studija temeljena na posmatranjima svemirskog teleskopa Gaia Evropske svemirske agencije otkrila je ''gravitacijsku anomaliju'' koja dovodi u pitanje naše temeljno razumijevanje svemira.

U labavoj orbiti

Anomalija se događa kada se zvijezde u labavoj orbiti, poznate kao široke dvojne zvijezde, kreću na načine koji prkose standardnim modelima gravitacije koje su uspostavili Albert Ajnštajn (Einstein) i Isak Njutn (Isaac Newton).

Astronom Kju-Hjun Čae sa Univerziteta Sejong u Južnoj Koreji došao je do otkrića dok je proučavao binarne zvjezdane sisteme.

Pri ubrzanju nižem od 0,1 nanometra po sekundi na kvadrat, orbita dviju zvijezda odstupala je od Njutnovog univerzalnog zakona gravitacije i Ajnštajnove opće relativnosti.

Ovo otkriće dovodi u pitanje postojanje ''tamne tvari'', koju se često koristi za objašnjenje takvih anomalija. Naime, tamna tvar ne može igrati ulogu u unutrašnjoj dinamici širokih dvojnih zvjezdanih sistema.

Model poznat kao modificirana Njutnonova dinamika mogao bi objasniti zašto ti prethodni teorijski okviri nisu mogli ponuditi objašnjenje kretanja zvijezda.

Tamna tvar

Taj je model prvi konceptualizirao izraelski fizičar Mordehai Milgrom, koji je predložio modifikaciju zakona gravitacije pri malim akceleracijama kako bi objasnio uočene nepravilnosti u galaktičkoj rotaciji bez potrebe za tamnom tvari.

Čaeovo otkriće treba još proći neovisnu potvrdu. Ako se pokaže kako je u pravu, to će imati ogromne implikacije za astrofiziku, kozmologiju, fiziku općenito i naše poimanje svemira, piše Next Web.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.