SVIJET

Novi trend na globalnom tržištu nekretnina

Posebno zanimanje potencijalnih kupaca izazivaju otoci u državama koje pandemija nije pretjerano zahvatila, poput Australije, Novog Zelanda i južnopacifičkih otoka.

Posebno zanimanje potencijalnih kupaca izazivaju otoci u državama koje pandemija nije pretjerano zahvatila. ILUSTRACIJA

Avaz.ba

27.7.2020

Izbijanjem zaraze na posjedovanje otoka gleda se i s praktične strane jer kupci žele naći privatni prostor za sebe, tvrde agenti.

Kupnja cijelih otoka koji pružaju dovoljno prostora za socijalno distanciranje tokom  pandemije koronavirusa novi je trend na globalnom nekretninskom tržištu. Kako piše Financial Times pozivajući se na tvrdnje agencija za nekretnine, među imućnijim kupcima sve su popularniji otoci na području Kariba, južnog Pacifika i Evrope.

 Otok Mai u Fidžiju prodaje se za malo više od 4 miliona dolara, a nudi netaknute plaže, koraljne grebene i 13 hektara površine prekrivenim tropskim biljkama. Trayor Lesnock, osnivač aukcijske tvrtke Platinum Luxury Auctions koja provodi internetsku aukciju ovog otoka, ističe kako je pandemija promijenila percepiju kupaca kada je riječ o nekretninama za odmor.

Međutim, bogatije kupce ne privlače samo tropski rajevi vječno osunčani suncem. Tajnoviti kupac prije desetak dana kupio je irski otok Horse površine 63 hektara. Otok se nalazi blizu jugozapadne obale Irske, a tražena cijena iznosila je 5,5 milijona eura.

Novi vlasnik Horsea može uživati u glavnoj vili te još šest gostinjskih kuća. Na otoku je teniski teren, heliodrom te sasvim dovoljno prostora za sve željne socijalnog distanciranja. Blizu je i zračna luka u Corku, pa je otok lako dostupan i privatnim avionom.

Kupovina otoka kao način samoizolacije. ILUSTRACIJA

Callum Bain iz nekretninske kompanije  Colliers International koja je pomogla u pronalaženju kupca ovog irskog otoka ističe kako kupci, posebno oni koji si mogu priuštiti nekretnine od nekoliko miliona  eura, smatraju da se mogu samoizolirati na ovaj način.

Bain dodaje kako ne zna koji je motiv bio presudan kod kupca Horsea, ali naglašava kako se na otoku prije odvijala poljoprivredna proizvodnja. To znači da novi vlasnik može uzgajati hranu i biti samodostatan ako to želi.

Agenti za nekretnine tvrde da posebno zanimanje potencijalnih kupaca izazivaju otoci u državama koje pandemija nije pretjerano zahvatila, poput Australije, Novog Zelanda i južnopacifičkih otoka.

Primjerice, otok Pumpkin blizu Velikog koraljnog grebena prodaje se za 25 miliona australskih dolara, a sadašnji vlasnici, obitelj Rumble, oglašava ga kao „sigurnu oazu“ od pandemije. Inače, Rumbleovi su kupili Pumpkin prije 17 godina za 1,3 miliona dolara od prijašnjeg vlasnika koji ga je 1961. osvojio u partiji pokera.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.