Ideja krvnih pretraga da bi se otkrio autizam kod djece nije nova, ali nauka je korak bliže ka njenoj realizaciji.
Nedavno razvijen test krvi za autizam mogao bi pomoći u ranijem dijagnosticiranju ove bolesti. To bi moglo značiti ranije intervencije, a samim time i povoljnije ishode za djecu koja boluju od autizma.
Ova nova eksperimentalna metoda mjeri metabolite iz uzorka krvi, a izvještaj o inovaciji objavljen je u časopisu „Bioengineering & Translational Medicine“.
- S tačnošću od 88 posto možemo predvidjeti imaju li djeca autizam - rekao je glavni autor istraživanja, prof. dr. Jurgen Han (Juergen Hahn).
Prve znakove autizma moguće je vidjeti između 18. i 24. mjeseca života, međutim, djeci se najčešće ne dijagnosticira do 4. godine. Naime, dijagnoza ovisi o kliničkim promatranjima, a djeca jasne znakove autizma ne pokazuju do starije dobi.
Hanova metoda traži metabolite u krvi koji su relevantni za dva povezana stanična putovanja.
- Sumnja se da su metioninski ciklus i put i transsulfuracije povezani s poremećajem autističnog spektra. Prethodno istraživanje razvilo je algoritam koji koristi koncentraciju komponenti u krvi da bi se vidjelo je li krv od uobičajeno razvijenog djeteta ili djeteta s autizmom - izjavio je Han za „Healthline“.
Hanov tim prikuplja sredstva za daljnja istraživanja koja bi mogla pomoći u što ranijem dijagnosticiranju autizma, a samim tim i boljem ishodu bolesti.