U prnjavorskom preduzeću „Ribnjak“ a. d. stanje je na ivici ekološke katastrofe.
Zbog nesnosnih vrućina i nesavjesnog ponašanja ribokradica, u posljednjih nekoliko sedmica uginula je ogromna količina ribe i zbog toga se u okolini širi nesnosan smrad, a drugim životinjama prijeti zaraza.
Radnici kažu da su nemoćni da urade bilo šta, a na potezu je nadležna inspekcija, koju su o svemu obavijestili lokalni nadzorni organi.
- Riba se ne hrani, zadnji put je nahranjena 2019. godine, a mi nemamo sredstava da je nahranimo. Zbog suša, vodeni bazeni su se isušili, voda ne protiče u ribnjacima, i ostale su praktično bare u kojima riječne ribe ne mogu da žive - rekao je radnik “Ribnjaka” Mladen Kitić.
Veliki problem su i ribokradice, koji kako radnici navode, redovno i u sve većem broju dolaze na ribnjak kako da je njihov.
– Oni bukvalno ispuštaju vodu iz kanala da bi se bazeni ispraznili i tako lakše uhvatili ribu. Mi ih tjeramo, upozoravamo, zovemo policiju, ali bezuspješno, oni se vraćaju - navodi Kitić.
Oko pet tona smuđa, tostolobika i šarana uginulo je u bazenima ribnjaka, a pretpostavlja se da će taj broj u narednim danima i narasti.
Više je razloga koji su doveli do ovakvog stanja – od visokih temperatura koje su isušile vodene površine, do začepljenja kanala i cijevi koje navodnjavaju ribnjak.
Posebno je zabrinjavajuće da se ptice i divljač hrane uginulim ribama i tako šire eventualne zarazne bolesti među životinjama.
Ovaj ribnjak je duže od godinu u stečaju.
Malobrojni radnici još uvijek, koliko mogu, brinu o ovom posrnulom preduzeću, iako mjesecima nisu primili plaću.