Paralizirani muškarac s prekinutom leđnom moždinom ponovno može hodati zahvaljujući implantatu koji je razvio tim švicarskih istraživača. Kako piše BBC, ista tehnologija poboljšala je zdravlje drugog paraliziranog pacijenta do te mjere da je on u međuvremenu uspio postati i otac.
Italijan Majkl Rokati (Michel Roccati) ostao je paraliziran nakon nesreće na motoru koju je imao prije pet godina. Leđna moždina tad mu je potpuno prekinuta, u nogama uopće nema osjećaja, ali sad opet može hodati i to zbog električnog implantata koji mu je hirurški pričvršćen na kičmu.
- Ovo nije lijek za povrede kičme. Tehnologija je još uvijek previše komplicirana da bi se koristila u svakodnevnom životu, ali ona svakako predstavlja ogroman korak u poboljšanju kvalitete života - rekli su istraživači.
Rokati pak kaže kako je spomenuta tehnologija za njega pravi dar.
- Ustajem, hodam kamo želim, mogu i na stepenice. To je gotovo pa normalan život. Nekoć sam boksao, trčao i odrađivao kondicijske treninge u teretani. Ali nakon nesreće, nisam mogao ništa, no nisam dopuštao da mi splasnu raspoloženje i želja za životom. Nikad nisam prekidao rehabilitaciju. Htio sam riješiti ovaj problem - izjavio je i dodao kako mu je u oporavku uvelike pomogla i njegova čelična odlučnost.
Brzina Majklovog oporavka zadivila je neurohirurginju, profesoricu Džoselin Blok (Jocelyne Bloch) iz Laboratoire de Neurothérapies et Neuromodulation (LNTM), koja mu je ugradila implantat i stručno spojila elektrode na pojedina živčana vlakna.
- Majkl je apsolutno nevjerovatan. Trebao bi moći koristiti ovu tehnologiju kako bi napredovao te bio sve bolji i bolji - izjavila je.
Njen rad podržao je dr. Ram Hariharan iz bolnice Northern General Hospital u Šefildu.
- Nisam čuo niti za jednu studiju u kojoj su pacijentu s potpuno prekinutom leđnom moždinom ugradili implantat te vratili pokrete mišića i poboljšanje ravnoteže, dovoljno za stajanje i hodanje. Ovo je uistinu izvanredno, ali potrebno je provesti još kliničkih ispitivanja na većem broju pacijenata kako bismo pokazali da ova metoda sigurno i značajno poboljšava njihove živote - rekao je dr. Hariharan.
Ljekari objašnjavaju kako živci u leđnoj moždini šalju signale iz mozga u noge. No u Majklovom slučaju, on poslije nesreće uopće nije imao signala u nogama jer mu je leđna moždina potpuno prekinuta. Sad ugrađeni implantat te signale šalje izravno njegovim nogama, omogućavajući mu da hoda, ali samo kad je uređaj uključen.