KRITIZIRAO I REZOLUCIJU

Sramotan istup bivšeg američkog diplomate: "U Ruandi je bio genocid, to je preteška kvalifikacija za Srebrenicu"

Ako neko ima rješenje za Bosnu i Hercegovinu, neka mi kaže, dodao je

Vilijam Montgomeri. Screenshot

N. H.

26.12.2024

Vilijam Montgomeri (William Montgomery), bivši ambasador SAD u Hrvatskoj i SR Jugoslaviji, iznio je niz krajnje problematičnih tvrdnji, koje se mogu shvatiti kao historijski revizionizam. 

Naime, on je kritizirao Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, tvrdeći da je genocid "preteška, nategnuta kvalifikacija" za ono što se dogodilio u julu 1995. godine. 

Također, rekao je da se u Ruandi desio genocid, a u Srebrenici "strašan zločin". 

Na konstataciju voditelja jutarnjeg programa u kojem je gostovao, od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma o BiH i pitanje kako vidi današnje prilike u našoj zemlji, rekao je: 

- Ako neko ima rješenje za Bosnu i Hercegovinu, neka mi kaže.

Potom je nastavio govoriti o greškama počinjenim tokom mirovnih pregovora u Dejtonu.

- Mislim da je greška napravljena u Dejtonu ta što nisu formirano tri entiteta, umjesto dva, jer imamo (u BiH) tri nacionalne zajednice koje imaju radikalno drugačije poglede. Ne mogu da se dogovore ni o čemu. Dejtonski mirovni sporazum je trebao da bude sporazum o primirju, jer je spriječio rat, ali je ostavio sistem koji ne funkcioniše. Ako pokušate da opišete političku situaciju, svi vaši gledaoci će zastati na pola puta jer je toliko komplikovana. Imate deset kantona unutar Federacije BiH i svaka etnička grupa može da kaže da je za njih to od ogromne važnosti i da stavi veto, tako da ništa ne može da se uradi u Bosni - kazao je. 

- Kako to promijeniti? - upitao je Montgomeri i odmah odgovorio:

- Ja lično mislim da je jedan od glavnih problem to što su Sjedinjene Države multikulturno društvo, mi smo zasnovani na tom principu i vjerujemo u to. I dokumenti koji se odnose na Kosovo i na Dejton odražavaju naše insistiranje na multikulturnim društvima, ali ne stavljaju naglasak na etničko pitanje, a ovdje je etničko pitanje veoma važno.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.