U Hrvatskoj, tačnije u Premanturi i Medulinu, pušteno je na hiljadu uvezenih komaraca. No, veterinarka Ivana Kirin navela je kako građani ne trebaju strahovati jer se radi o sterilnim mužjacima tigrastog komarca čiji ubod nije opasan.
Navodi se da se puštanjem ovakvih komaraca nastoji smanjiti njihova brojnost.
- To je invazivna strana vrsta koja se ovdje nastanila i poprilično udomaćila te istiskuje naše domaće vrste, a i potencijalni je prijenosnik bolesti - rekla je za HRT veterinarka Ivana Kirin.
Provođenjem nove metode suzbijanja komaraca, takozvanom tehnike SIT, smanjit će se rizik od bolesti. Nediljko Landeka iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Iž rekao je da je to biološki prihvatljiva metoda.
- Prihvatljiva je i za okoliš zato što ne dolazi do ispuštanja pesticida. Nakon parenja sterilnih jedinki mužjaka i divljih ženki koje oni tu zateknu jajašca neće biti oplođena i neće doći do porasta broja - pojasnio je Landeka.
Nakon puštanja komaraca u prirodu stanje će se pratiti na dva načina.
- Komarci koje ispustimo svakog ponedjeljka dobiju posebnu boju da bismo kod reizlova mogli zaključiti od kuda je, kojeg je datuma taj komarac i koliko je uspio preživjeti - naveo je Landeka.
Tako će se svakog ponedjeljka, do 1. avgusta, puštati 50.000 sterilnih jedinki, a cilj je smanjiti populaciju tigrastog komarca na području Istarske županije, te smanjiti upotrebu insekticida u okolišu.