Nakon što je postalo jasno da će se Pelješki most zvati upravo po Pelješcu, napokon je poznat i datum kada će most koji će spojiti hrvatski teritorij na jugu biti pušten u promet.
Taj je datum, kako je doznao Index, 26. juli. Od tog bi se dana trebalo moći prometovati bez prelaska državne granice.
Planirana je i svečanost otvaranja Mosta Pelješac, kako glasi službeno ime, a u vladi se nadaju da će na tu svečanost doći i predsjednica Evropske komisije Ursula Von Der Leyen te još neki europski čelnici.
Most je po prvobitnim planovima trebao biti pušten u promet u junu, prije špice turističke sezone, no izgradnja pristupnih cesta još se odužila i onda se počela spominjati druga polovica juna, a na kraju je ministar Oleg Butković rekao da će otvaranje biti krajem jula.
Sad je postalo jasno da će se most otvoriti u zadnjoj sedmici jula.
Prekjučer su, podsjetimo, s obje strane impozantne građevine prekjučer su postavljene table s natpisom "Most Pelješac" i podatkom o njegovoj dužini: 2.404 metara.
Pelješki most tehnički je pregled prošao krajem januara ove godine kad se uočeni manji nedostaci koji su u međuvremenu otklonjeni. Sada se čeka završetak pristupnih cesta od Duboke do Sparagovića koje gradi Strabag i dionice od Sparagovića do Prapratnog koju gradi Avax.
Na dionici obavljen je tehnički pregled, a na ostatku pristupnih cesta taj bi se pregled trebao obaviti do 13. jula. Kod Prapratnog će se nove pristupne ceste spajati na postojeće pelješke ceste dok se ne dovrši stonska obilaznica koja bi se trebala izgraditi do kraja godine.
Most na poluotoku Pelješcu, kojim se cestovnim zaobilaženjem BiH povezuje južni dio Hrvatske, najskuplji je infrastrukturni projekt otkako je 1986. godine Evropska komisija počela sufinancirati projekte.
Most je koštao 418 miliona eura, u čemu EU učestvuje s 85 posto, a Hrvatska s 15 posto.
Do tada je kao jedan od najskupljih projekata figurirala izgradnja podzemne željeznice u portugalskom gradu Portu, za što je iz EU fondova bilo izdvojeno 316 miliona eura.
U petak se u Briselu održava 8. Kohezijski forum, skup na kojem se raspravlja o kohezijskoj politici kojom Evropska komisija putem svojih fondova nastoji smanjiti razvojne nejednakosti između dijelova Evropske unije.