Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa ministrom odbrane Italije Lorencom Gverinijem, sa kojim je razgovarao o unapređenju bilateralne saradnje, evropskoj perspektivi Srbije, kao i aktuelnoj međunarodnoj krizi, javlja Anadolija.
Vučić je izrazio zadovoljstvo što Srbija i Italija imaju stabilne prijateljske odnose i intenzivnu saradnju u svim važnim oblastima. Istovremeno je zahvalio Italiji na kontinuiranoj i snažnoj podršci evropskom putu Srbije.
- Italija je treći vanjskotrgovinski partner Srbije. Saradnju u oblasti odbrane moramo i možemo da podignemo na viši nivo. Veoma smo zadovoljni saradnjom sa italijanskom vojskom u međunarodnim misijama, a posebno zahvalni Italiji na zaštiti prava srpskog naroda - istakao je predsednik Vučić.
Dodao je da je očuvanje stabilnosti i mira na Balkanu od najvišeg interesa Srbije.
- Srbija je u posljednje vrijeme jedna od najbrže rastućih ekonomija i mi to ne želimo da ugrozimo - istakao je Vučić.
Povodom aktuelne međunarodne krize, Vučić je naglasio da se Srbija zalaže za mir i da poštuje norme međunarodnog prava i načelo teritorijalnog integriteta Ukrajine.
Gverini je prenio pozdrave italijanskog premijera i cele Vlade Italije. Ukazao je na to da trgovinska razmena pokazuje koliko su odnosi dviju zemalja dobri.
Gverini je istakao odličnu saradnju u misijama Evropske unije, kao i učešće pripadnika Vojske Srbije u italijanskom kontigentu u Libanu i dodao da Italija u oktobru ove godine ponovo preuzima komandu nad misijom KFOR, koja pruža važan doprinos stabilnosti.
- Mi smo svjesni da trenutna kriza na međunarodnom nivou predstavlja rizik po bezbjednost, kao i da će se posljedice krize osjetiti u svim oblastima, a posebno u energetskom sektoru - naglasio je italijanski ministar osvrnuvši se na aktuelnu situaciju u Ukrajini.
Gverini je ponovio da Italija cijeni ulogu Srbije u uspostavljanju stabilnosti u regionu i pruža podršku evropskom putu Srbije dodavši da je integracija zemalja Zapadnog Balkana od suštinskog značaja kako za očuvanje mira, tako i za napredak i ekonomski rast celog regiona.
Dvojica zvaničnika su se saglasili da bi održavanje četvrte zajedničke sjednice dvije vlada, čim to budu dozvolile međunarodne okolnosti, predstavljalo dodatni podstrek unapređenju sveobuhvatnih odnosa i produbljivanju strateškog partnerstva.