- Ožiljci i tragovi ratnog doba i bezumne Miloševićeve politike osjećaju se i danas - rekao je premijer Hrvatske Andrej Plenković u ponedjeljak u Otočcu na Krki prilikom otkrivanja spomen-ploče u čast saradnji vlada Hrvatske i Slovenije za vrijeme borbe dviju država za samostalnost 90-ih godina.
Slovenski premijer Janez Janša, Plenković i bivši premijeri tih dviju zemalja prije tri desetljeća, Franjo Gregurić i Alojz Peterle, otkrili su spomen-ploču kod dvorca Otočec.
- Pod dojmom smo svih strahota koje su se dogodile za vrijeme velikosrpske agresije Miloševićeva režima uz ključnu ulogu tadašnje JNA i na teritoriju Slovenije i na teritoriju Hrvatske - rekao je Plenković.
Slovenija 1991. više nije imala vojnike JNA na svom teritoriju, dok je Hrvatska imala okupirani teritorij sve do 1995. i vojno-redarstvenih operacija - Bljeska i Oluje.
- Praktično su nam kompletne devedesete godine prošle u posljedicama te agresije, a ožiljci i tragovi tog perioda i te bezumne politike Slobodana Miloševića osjećaju se, nažalost, i danas - dodao je Plenković.
Janša je poručio da je "u teškim situacijama važno imati dobrog susjeda", a Hrvatska i Slovenija su si to tad bile.
Bivši hrvatski premijer Franjo Gregurić rekao je da su "razumijevanje i zajednička saradnja" omogućili "da se otvore gospodarski subjekti bez obzira na to što je bio rat, da se omogući prijelaz trgovine, da se osigura prometna sigurnost, a ona je bila izuzetno važna nama jer smo već imali zbog rata u Hrvatskoj de facto velike barijere prema istoku generalno, ne samo prema Srbiji, već i istočnom bloku”.
- Vrlo brzo smo usaglasili carinske i policijske službe i nismo otežavali bilo kakav promet roba i usluga između Hrvatske i Slovenije, a ono što je nama bilo izuzetno važno, da imamo slobodan prolaz i koridor prema zapadu - dodao je bivši hrvatski premijer.
Zahvalio je Sloveniji što je primila dio hrvatskih ratnih izbjeglica u to doba i opisao to "zalogom prijateljstva", a Janši i Plenkoviću na uspješnoj suradnji.
- Takvu saradnju nismo imali od vremena rata - istaknuo je Gregurić.
Slovenija privodi kraju svoje šestomjesečno predsjedanje Vijećem EU-a i bila je partner Hrvatskoj na njezinom putu prema Schengenu i eurozoni, istaknuo je hrvatski premijer, piše Hina.
- U Sloveniji nemamo samo prijatelja i partnera i zemlju članicu koja nas podržava, nego i državu koja je danas za kormilom Vijeća EU-a i koja nam aktivno pomaže da ostvarimo napredak u mjesecima, doslovno, koji su pred nama - zaključio je Plenković-