ANALIZA FINANCIAL TIMESA

Balkanske zemlje se okreću Kini i Rusiji u potrazi za vakcinama

Srbija prva evropska zemlja koja je počela da koristi kinesku vakcinu

Problemi s nabavkom. ILUSTRACIJA

A. Vatreš

2.2.2021

Isključene iz Evrope, balkanske zemlje koje teže članstvu u EU, u potrazi za vakcinama protiv koronavirusa okrenule su se Rusiji i Kini, piše "Financial Times", dodajući da je Srbija prva evropska zemlja koja je počela da koristi kinesku vakcinu, a njenim primjerom krenuli su i njeni susjedi.

List podsjeća da je EU zapadnobalkanskoj šestorki obezbijedila 70 miliona eura za nabavku vakcina, ali da zbog problema s nabavkom u Evropi četiri zemlje tek treba da dobiju prve doze nekoliko mjeseci nakon početka vakcinisanja u drugima.


Kredibilitet EU

Frustrirane, neke sada gledaju na istok prema Rusiji i Kini kako bi se snabdjele, dok pojedini zvaničnici upozoravaju da bi to moglo naštetiti i kredibilitetu EU u regionu.

- Neko bi mogao iskoristiti situaciju i reći da su Kina i Rusija te koje pomažu kad je teško, dok zapadne vlade ne uspijevaju - rekao je jedan zvaničnik u Sjevernoj Makedoniji.

Za razliku od većine regionalnih lidera, kako piše FT, moćni srpski predsjednik njegovao je bliske odnose s Pekingom i Moskvom u tandemu sa procesom pristupanja EU. To je oneraspoložilo Brisel i Vašington, ali je Srbija, zemlja od sedam miliona stanovnika, već dobila više od milion doza vakcina, a još milion će stići prije početka marta, piše FT i dodaje da pristup Beograda dobija na snazi među ostalim zemljama u regionu koje su se uzdale u plan distribucije EU.

Susjedno Kosovo i Bosna i Hercegovina, kao i NATO saveznici Sjeverna Makedonija i Crna Gora, još nisu dobili nijednu dozu. Zvaničnici u Skoplju i Podgorici najavili su prošle sedmice da će kupiti vakcine od Rusije i Kine.

- Željeli smo da uzmemo zapadne vakcine, da pokažemo gdje mi kao zemlja pripadamo i u početku isključili mogućnost pregovora s Rusima i Kinezima - rekao je za FT jedan zvaničnik Sjeverne Makedonije, dodavši da njegova vlada sada ima problem da objasni kašnjenje.

Prema njegovim riječima, bilo bi teško objasniti ljudima zašto se čeka na tri vakcine koje je odobrila EU, kad u Evropi postoje zemlje, poput Mađarske, koje uzimaju kinesku vakcinu.

Nesposobnost bloka

Crnogorska ministrica zdravlja Jelena Borovinić-Bojović rekla je da će, osim nedavno potpisanog ugovora za 150.000 kineskih vakcina, tražiti 50.000 doza ruske vakcine Sputnjik.

Bosanska vlada je sredinom januara saopćila da započinje pregovore s Moskvom, Pekingom i "Pfizerom", navodi FT i dodaje da su obje zemlje čekale da dobiju vakcine preko programa COVAX.

List podsjeća i da je EU izuzela Balkan od nove zabrane izvoza vakcina u zemlje izvan EU, ali je nesposobnost bloka da pošalje čak i simbolične doze zemljama koje teže članstvu, izazvala razočaranje.

- Nisu očekivali da će ih dobiti istovremeno sa zemljama članicama EU, ali očekivali su nekakvu jasnu vremensku liniju… i sada se osjećaju kao da su napušteni - rekao je Adi Ćerimagić iz Evropske inicijative za stabilnost.

U Albaniji, međutim, historijsko nepovjerenje u Kinu i Rusiju nadmašuje razočaranje u Evropu, piše FT i dodaje da je Albanija prije tri decenije izašla iz jedne od najrepresivnijih evropskih diktatura, iza koje je dugi niz godina stajao Peking.

Premijer Edi Rama rekao je da će se kloniti nabavke ruskih ili kineskih vakcina zbog trajne opreznosti, ali i da je razočaran što njegova zemlja, koja se ušla u NATO 2009, nije dobila ni simbolične doze vakcine kroz mehanizme EU.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.