ADVOKAT TVRDI

11 hakera iz Niša prevarom zaradilo 70 miliona dolara, sada se ispituje je li jedan od njih sposoban za suđenje u SAD

On objašnjava da njegov branjenik ima psihičke probleme koji datiraju iz perioda prije hapšenja

Haker. Ilustracija

Avaz.ba

30.9.2020

Nišlija N. M., jedan od 11 programera iz Niša koji su osumnjičeni da su preko lažnih internet platformi prevarili građane SAD-a za 70 miliona dolara, zbog narušenog psihičkog stanja procesno je nesposoban, tvrdi za "Blic" njegov branilac advokat Dragoš Cukavac.

On objašnjava da njegov branjenik ima psihičke probleme koji datiraju iz perioda prije hapšenja i da je ranije pokušao samoubistvo, zbog čega je i liječen u Specijalnoj - psihijatrijskoj bolnici u Gornjoj Toponici kod Niša. Cukavac je najavio da će zatražiti vještačenje kako bi se utvrdilo da li N.M. može da prati proces.

- Nije sposoban, bolestan je. Bio je u Toponici, pokušao je samoubistvo, ima sve u dokumentaciji i po mom mišljenju procesno nije sposoban. Sutra je njihovo ispitivanje. Tražit ću da se vještači njegovo zdravstveno stanje, da li zbog psihičkih smetnji može uopšte da se transportuje, da učestvuje u suđenju i da prati postupak. Čak postoji bojazan da ne pokuša samoubistvo opet - kaže Cukavac.

Kako je "Blic" pisao, američki istražni organi dostavili su zamolnicu srbijanskom pravosuđu za ekstradiciju 11 programera iz Niša, osumnjičenih da su preko lažnih internet platformi prevarili građane SAD-a za 70 miliona dolara. Oni se sumnjiče za udruživanje radi vršenja krivičnih djela, prevare i pranje novca, za šta im, po američkim zakonima, prijeti kazna zatvora do 20 godina.

Saslušanje okrivljenih zakazano je za 30. septembar a branioci osumnjičenih već su najavili da će uložiti sve žalbe koje im zakon dozvoljava, kako bi postupak preuzelo srbijanskih tužilaštvo. Šire informacije nijedna pravosudna institucija nije mogla da otkriva, jer svaka od njih, od Ministarstva pravde, preko Tužilaštva do policije postupala je po zamolnici.

Posebno je intrigantno to što u istrazi nije učestovao nijedan srbijanski pravosudni organ, već isključivo FBI, te su detalji njihove istrage otkriveni tek po prijemu zahtjeva za ekstradiciju.

- Sumnja se da su programeri uzrasta između 25 i 35 godina putem interneta pravili investicione platforme za binarne opcije. Potom su pronalazili investitore iz inostranstva, stvarili lažne trgovinske transakcije, lažne potvrde o podizanju i prebacivanju novca. Navodno su potom zatvarali lažne platforme i nakon nekog vremena otvarali nove sa istom, već razrađenom metodom rada - kaže izvor "Blica" upoznat sa slučajem.


Varali investitore iz inostranstva

Nezvanično se saznaje da su programneri, koji imaju od 25 do 35 godina, osumnjičeni da su putem interneta pravili investicione platforme za takozvane binarne opcije. Potom su pronalazili investitore iz inostranstva, stvarili lažne trgovinske transakcije, lažne potvrde o podizanju i prebacivanju novca. Navodno su potom zatvarali lažne platforme i nakon nekog vremena otvarali nove sa istom, već razrađenom metodom rada. Sumnja se da su se ovim aktivnostima bavili od 2011. do juna 2020. godine. 

Kako je "Blicu" potvrđeno u Višem sudu u Beogradu, sedam uhapšenih ima samo državljanstvo Srbije, dok ostali imaju pasoše i drugih zemalja.

- Dva uhapšena lica imaju dvojno državljanstvo: jedan ima državljanstvo Republike Srbije i državljanstvo Australije, a jedan ima državljanstvo Republike Srbije i državljanstvo Bugarske, dok jedno lice ima državljanstvo Crne Gore - navode u Višem sudu.


U pritvoru i trudnica


U pritvoru nalazi se i jedna trudnica, poreklom sa Filipina koja je u osmom mesecu trudnoće I u braku je sa jednim od osumnjičenih sa kojim ima dvoje dece.

- Ona je u braku sa jednim od Nišlija koji je uhapšen. Imaju već dvoje dece - navodi izvor "Blica" upoznat sa slučajem.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.