Bivša predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović 17. jula bit će izabrana u Izvršni odbor Međunarodnog olimpijskog odbora.
- To je već gotova stvar. Nikada se nije dogodilo da predloženi ne budu i izabrani - rekao je za Index.hr Zlatko Mateša, dugogodišnji predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora.
Sretan je, kaže, što će Hrvatska dobiti svoju predstavnicu u Izvršnom odboru olimpijske organizacije, odnosno što će Kolinda Grabar-Kitarović postati jedna od 105 članova tijela koje upravlja svjetskim sportom.
- Odavno je cilj povećati broj žena u Olimpijskom odboru. Već sada se na Olimpijskim igrama takmiči podjednako žena i muškaraca, a u Odboru će nakon ovog izbora biti 38 članica od ukupno 105 mjesta. Izvrsno je što će naša bivša predsjednica biti jedna od njih - rekao je Mateša, kojeg su godine spriječile da se i sam kandidira za mjesto u Izvršnom odboru.
Hrvatska osim Kolinde Grabar-Kitarović ima još jednog predstavnika u vrhu olimpijske organizacije.
Riječ je o Antunu Vrdoljaku, u javnosti poznatom po notornoj seriji General, koji usprkos poodmaklim godinama još uvijek drži počasno mjesto u Međunarodnom olimpijskom odboru.
Vrdoljak zbog svoje starosti od 2011. godine nema pravo glasa, ali je još uvijek član Odbora. Izbor je doživotan pa će tako i Kolinda Grabar-Kitarović još decenijama biti članica i uživati službene povlastice svjetskog olimpizma.
- Članovi nemaju plaću, plaćeni su im putni troškovi i dnevnice u iznosu do 900 američkih dolara, a imaju i pravo na troškove ureda i smiju zaposliti asistenta iako im zapravo nitko ne treba - rekao je Mateša.
Plaćene dnevnice ne znače da će Kolinda Grabar-Kitarović svakoga dana dobivati po 900 dolara nego da će taj novac primiti ako je Olimpijski odbor pošalje na službeni put.
Na njenu sreću, članovi MOO-a provedu otprilike pola godine na službenim putovanjima pa će Kolinda Grabar-Kitarović imati pravo na više od 160 hiljada dolara godišnje, čemu treba pribrojiti već spomenute troškove ureda i naknadu za troškove putovanja.
- Ovo je veliko priznanje za Hrvatsku jer smo dobili i drugu članicu Olimpijskog odbora, a mnogo zemalja nema ni jednog predstavnika. Priznanje je to našim sportskim uspjesima, ali i nagrada što je bivša predsjednica u svom obraćanju Ujedinjenim narodima posebno navela sport kao jedan od prioriteta. Međutim, pravi posao je tek čeka. Tek treba izgraditi ugled i uticaj u Odboru - rekao je Mateša.
To građenje ugleda moglo bi se pokazati težim nego što se čini, naročito ako se prisjetimo njezinih bezbrojnih ispada.