Svi smo očekivali da će nakon karantena i zatvaranja u kućama incidencija pozitivnih slučajeva zaraženih pacijenata biti dosta visoka. Naprotiv, iz dana u dan vidimo da se smanjuje broj zaraženih - rekla je Nela Sršen, hirurg u sveučilišnoj bolnici u Padovi.
Pozitivno je to što i zaraženi kojima je potrebna hospitalizacija ne završavaju na respiratorima i nemaju toliko kritičnu kliničku sliku, rekla je dr. Nela Sršen u HRT-ovoj emisiji "Dobro jutro, Hrvatska".
Pojasnila kako bi se virus mogao pretvoriti, kao i neki ranije, u dio nas, našeg života i postati običan respiratorni virus koji izaziva prehladu.
- Ovaj virus, da bi preživio, morat će se na neki način prilagoditi, to znači da ne ubije gosta, čovjeka, već se prilagoditi, biti manje virulentan i pojavljivati se sezonski kao i svi drugi koronavirusi. Priča se o potencijalnom drugom valu, što loše utječe na ljude jer se zna kroz što se sve prošlo, a to na ljudsku psihu djeluje jako štetno i negativno. Virulentnost se smanjuje, pa ako i dođe drugi val, pretpostavljam da bi on mogao biti vrlo ležeran, možda se neće ni osjetiti u mjeri da bude kao i drugi sezonski virusi koji u kasnu jesen ili zimu mogu davati respiratorne, lagane probleme te postane virus prehlade - dodala je Sršen.
Govoreći o drugom valu, kaže da tu misli na ekonomsku i psihološku krizu koje će se plaćati kao posljedica ovog iskustva.
- Govorimo o nečemu što ne poznajemo, a uporno govorimo da će biti drugi val. Mislim da je i naša dužnost, liječnika i svih onih koji se bave i prenose bilo kakvu vrstu informacije, reći ljudima i ne inzistirati na činjenici da će biti drugi val. Možda, moguće, ali to ne znači da će drugi val biti kao što je bio prvi. Prvo zato što smo ga manje-više upoznali, možda znamo kako se ponaša. Drugo, tko nam govori da će biti isto tako virulentan', rekla je Sršen.
Smatra da će to biti jedan od virusa prehlade.