HRVATSKA

Pogledajte kako izgleda Pelješki most godinu od početka izgradnje

Radovi iz mora su se preselili na površinu

Sve će u konačnici koštati gotovo 525 miliona eura. Dnevnik.hr

Avaz.ba

29.12.2019

Prije godinu kineski radnici iskrcali su opremu te krenuli u izgradnju Pelješkog mosta, odnosno na spajanje juga Hrvatske s ostatkom države. I dok bi ga Kinezi mogli završiti i prije roka, Hrvati mu još nisu ni ime odabrali.

Radovi na Pelješkom mostu iz mora su se preselili na površinu. Naziru se segmenti centralnih stubova.

- Ja sam čamcima prolazio i nevjerovatno je da nešto tako brzo nikne - rekao je lokalni ugostitelj Ivo Jerković.

Radi se i danju i noću, pa se rezultati vide. Dnevnik.hr

Prije godinu više od 400 kineskih radnika postali su stanovnici Dubrovačko-neretvanske županije.

Hrvatska je prekrasna zemlja, ljudi su srdačni, prijateljski nastrojeni prema Kinezima. Zaista mi se sviđaju klima i vrijeme. Uživam u hrani, a posebno mi se sviđaju vina - rekao je kineski radnik Fei Zang (Zhang) za Dnevnik. hr.

Na mostu se radi i danju i noću. 

Radovi idu dobro, što se tiče mosta. Kada su u pitanju ceste, radovi će uskoro početi - rekao je Oleg Butković, ministar prometa i infrastrukture.

Priča o izgradnji mosta službeno je počela 1997. godine, i to idejom tadašnjeg župana Ivana Šprlje. Osam godina kasnije Ivo Sanader službeno je otvorio radove.

Hrvatsku konačno fizički povezujemo ovim mostom - rekao je Sanader 2005. godine.

Kad bude završen, most će izgledati ovako. Dnevnik.hr

Otvorenje je ponavljao i dvije godine kasnije, a nije bio jedini. Iako je premijerka Jadranka Kosor 2009. godine rekla: "Gradnja se nastavlja", radovi su stajali.

Zoran Milanović je 2015. godine rekao "da će se taj most graditi", a Tomislav Karamarko je, dok je bio potpredsjednik Vlade 2016., rekao: "Mi ćemo već ove godine riješiti situaciju u vezi s Pelješkim mostom." 

Ministar Butković uvjeren je da će cijeli projekt, koji će u konačnici koštati 525 miliona eura, biti završen prije roka.

- Do 2023. moramo potrošiti novce, ali, prema mojoj procjeni, to će biti puno prije gotovo. Znači, negdje krajem 2022. godine - rekao je Butković.

Prvi put u to su uvjereni i mještani Komarne.

- Puno će doprinijeti tako što će mještani, ali i gosti, moći otići na Pelješac, popiti piće, večerati, pogledati vinarije i tako dalje za nekih 15-ak minuta - rekao je Jerković.

Uprkos napretku radova, Pelješki most još nema službeno ime.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.