AKTUELNO

Situacija u Crnoj Gori mirnija, u pritvoru još tri zastupnika DF-a

Bilo blokirano nekoliko saobraćajnica. Agencije

Fena

27.12.2019

Situacija u Crnoj Gori smirila se u petak, dan nakon burnog usvajanja spornog zakona o crkvama, zbog čega je policija uhapsila 18 zastupnika prosrpske opozicije, od kojih su trojica zadržana u pritvoru. 

Zbog incidenta u parlamentu, u pritvoru su još Andrija Mandić, Milan Knežević i Milun Zogović, zastupnici Demokratskog fronta (DF).

Osumnjičeni su za krivično djelo sprečavanje službene osobe u obavljanju dužnosti, za koje je predviđena zatvorska kazna od tri mjeseca do pet godina.

Ostali uhapšeni neće se krivično goniti nego će se protiv njih pokrenuti prekršajni postupci.

Uprkos tome što su zastupnici DF-a upotrebom pirotehnike, uništavanjem inventara, uvredama i prijetnjama pokušali prekinuti rad parlamenta, nakon intervencije policije, zastupnici vladajuće većine u petak su u 2:30 sati izglasali Zakon o slobodi vjeroispovijesti.

Njemu se oštro protivi Srpska pravoslavna crkva (SPC) tvrdeći da je paravan za otimanje njenih crkava i manastira u Crnoj Gori.

Čelnik DF-a Nebojša Medojević rekao je na konferenciji za novinare da očekuje puštanje na slobodu svih svojih stranačkih kolega.

Najavio je i da će brzo krenuti u političke konsultacije “kako dalje postupati i artikulirati ogromno narodno nezadovoljstvo zbog onoga što je viđeno u parlamentu”.

Usvajanju Zakona prethodili su incidenti u parlamentu nakon što je Vlada odbila amandmane Mitropolije crnogorsko-primorske, koje je u proceduru stavio DF.

Nakon donošenja zakona, policija je probila blokade koje su po saobraćajnicama u cijeloj državi postavili simpatizeri DF-a, pa je promet u Podgorici i drugim gradovima normaliziran.

Mitropolija crnogorsko-primorska saopćila je u petak da pravoslavci u Crnoj Gori dočekuju jedan od najtužnijih Božića u novijoj historiji.

Episkop Joanikije istaknuo je da borba nije prestala, već će samo poprimiti malo drugačije oblike.

- Mi ćemo se organizirati. U svim krajevima, u svim gradovima, u svim selima, formirat ćemo odbore i bratstva za odbranu svetinja. Ne možemo dopustiti skrnavljenje svetinja koje su naši preci posvećivali Bogu i da one padnu u ruke bezbožnika - poručio je Joanikije.

Zakonom je predviđeno da se državi vraćaju vjerski objekti i zemljište koje vjerske zajednice koriste na teritoriji Crne Gore, a za koje se utvrdi da su izgrađeni sredstvima države ili da su bili u njenom vlasništvu do 1. decembra 1918. godine.

Prijedlog je podržala Crnogorska pravoslavna crkva, koja smatra da će njime biti vraćena imovina nezakonito prepisana SPC-u, koji u Crnoj Gori ima u vlasništvu 66 uglavnom srednjovjekovnih manastira, desetke crkava i drugih nekretnina.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.