REGION

Ispovijest hrabrog vatrogasca, Bosanca Dine Škame za "Avaz": Kada sam vidio da tijelo pluta, nisam se libio skočiti u more

Razgovarao: A. SOKOLOVIĆ

4.1.2018

Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz

Riječki vatrogasac Dino Škamo, naše gore list, heroj je o kojem proteklih dana pišu svi mediji u regionu, od Hrvatske do Bosne i Hercegovine i Srbije. 

Škamo, čije je porijeklo po očevoj strani iz Bosne i Hercegovine, učestvovao je u spašavanju učesnika tradicionalnog novogodišnjeg kupanja na riječkim Pećinama. 

Rizikovao život

Poginula su dvojica kupača, a nekoliko ih je povrijeđeno, a Škamo se nije nijednog trenutka libio rizikovati svoj život da bi spasio drugi. Na kraju je u tome i uspio.  

Škamo je odlučio da za "Avaz" ispriča šta se dešavalo tokom ponedjeljka u Rijeci, a prije toga nam je kazao o svom porijeklu, koje je iz Ilovače kod Goražda. 

- Otac mi je Bošnjak, a mama Hrvatica. Tata je rodom iz Ilovače kod Goražda, a veliki broj rodbine imam u Sarajevu, u naselju Sedrenik. Posljednji put sam u Sarajevu bio 2007. godine, kada mi je tata Hamdo umro, ali sam s rodbinom u redovnom kontaktu i ovom prilikom ih sve pozdravljam i želim im sve najbolje, uostalom kao i svim mojim prijateljima i građanima Sarajeva, Bosne i Hercegovine - kaže Škamo u ispovijesti za "Avaz".

Skromni Škamo kobnog dana bio je voditelj smjene u vatrogasnoj stanici Vežice u Rijeci, kada je dobio poziv za spašavanje plivača iz mora na Novu godinu.

- Nadao sam se da će to biti sasvim običan novogodišnji dan kada je stigao poziv za pomoć iz hotela "Jadran". S obzirom na to da sam radio u smjeni, a do kobnog  hotela su mi dvije minute, brzo sam bio na mjestu nesreće. Na licu mjesta sam zatekao haotičnu situaciju, veliki broj ljudi, od kojih polovina njih bila u kupaćim kostimima - nastavlja ispovijest Škamo.   

On se brzo snašao u toj haotičnoj situaciji i odmah krenuo u spašavanje ugroženih plivača. 

- Znate, mi vatrogasci nismo "baywatch" služba, mi gasimo požare i trebalo se snaći u toj situaciji. Razlog zašto sam prvi uskočio u uzburkano more je taj što se rekreativno bavim plivanjem i subjektivno sam procijenio da sam spremniji od ostatka moje ekipe. Vidio sam čovjeka kako pluta u moru. Obukao sam ronilačko odijelo i skočio, a pridružili su mi se moje kolege vatrogasci, ali spašavanje je bilo vrlo teško jer nas je jugo bacao na sve strane - kaže Škamo. 


Škamo (krajnji desno, gornji red) sa kolegama iz vatrogasne stanice u Rijeci. Škamo (krajnji desno, gornji red) sa kolegama iz vatrogasne stanice u Rijeci

Na pitanje da li se cijela situacija mogla izbjeći, Škamo odgovora potvrdno, ali ne osuđuje niti jednog učesnika novogodišnje zabave na Pećinama.

- Hrabrost - ludost. Naravno, da se sve moglo izbjeći. Sve je to bio krivi potez, ali su, nažalost, naplatili visoku cijenu. Bilo je dosta medija, mnogo prijatelja, poznanika, rodbine... Dovoljno je bilo da u toj masi samo jedan skoči u more i u konačnici je došlo to što se desilo... - kaže Škamo.

 "Osuđen" na spašavanje 

Škami ovo nije prvo spašavanje ljudskih života u karijeri. On je u oktobru 2016. godine  spasio muškarca kada se motorni zmaj s dvije osobe srušio na područje bivše šljunčare Dubina, sjeverno od mjesta Dražice na Grobinštini.

- Tada sam bukvalno u donjem vešu skočio u hladno jezero i spasio muškarca koji je bio na izmaku snage. Skinuo sam svu odjeću sa sebe i zaplivao prema njemu. Uspio sam ga spasiti - kaže Škamo, koji je dobitnik tri priznanja - Hrvatske vatrogasne zajednice za iznimnu požrtvovnost i hrabrost, Državne uprave za spašavanje, a nagrađen je i od Grada Rijeke.

Za ovaj posljednji hrabri potez se vjeruje da će također biti nagrađen.

- Najveća nagrada je spašen ljudski život - kazao je Škamo u ispovijesti za "Avaz.

   

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.