Nema nikakve sumnje da Ratko Mladić treba biti osuđen za masakre u Srebrenici, ali šta se dešava s hiljadama Srba koji su bili ubijeni tokom rata, izjavio je ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić. Kaže i da je Haški tribunal stvoren samo da osudi Srbe.
- Nema nikakve sumnje da Ratko Mladić treba da bude osuđen za masakre u Srebrenici. Ali šta se dešava s hiljadama Srba koji su bili ubijeni tokom rata. Nije moguće da nema nikoga osuđenog za to u Haagu. Ovaj sud je stvoren samo kako bi osudio Srbe - rekao je Dačić u intervjuu za argentinski list "La nacion".
Situacija na Balkanu
Dačić je boravio u Buenos Airesu povodom imenovanja Trga Republike Srbije, na uglu avenije Figureo Alkorta i avenije Dorego u Palermu i kako bi potpisao nekoliko bilateralnih sporazuma.
U razgovoru s novinarem argentinskog medija, Dačić je, pojašnjavajući situaciju na Balkanu, objasnio šta znači riječ Balkan.
- Riječ Balkan potiče od dvije turske reči - 'bal' znači med i 'kan' znači krv. Već smo imali dovoljno krvi i sada želimo med - izjavio je Dačić.
Govoreći o presudi Mladiću, srbijanski ministar rekao je da Srbija nikada nije bila protiv sudskog procesa optuženima.
Kako je rekao, presuda je bila očekivana, jer to, kaže, potvrđuje politiku suda i zapadnih zemalja prema Balkanu tokom posljednjih 25 godina.
- Međutim sud za bivšu Jugoslaviju, koji završava svoj rad sada u decembru, nije ispunio cilj da donese mir narodima koji su patili tokom sukoba. Samo je služio za žalbe protiv Srbije. Prije rata, u Hrvatskoj je živjelo 560.000 Srba, a danas živi 180.000. Šta se desilo sa preostalima? Bili su protjerani ili ubijeni. U Sarajevu je bilo 150.000 Srba, danas ih ima manje od 10.000. U Prištini bilo je preko 40.000 Srba, danas ih je manje od 1.000. Nekoliko sedmica prije Srebrenice, Bosanci su ubili hiljade Srba. Gdje su krivci za te masakre - upitao je Dačić.
Na pitanje o odnosima u regionu, Dačić je rekao da se nada stvaranju jedne zajedničke ekonomske zone.
- Odnosi među narodima treba da se zasnivaju na zajedničkim interesima. Ne može postojati stabilan odnos dok se traži koje više ili manje kriv. I mi, skoro 20 godina poslije rata, još smo u tom periodu diskusije. U budućnosti se nadamo stvaranju jedne zajedničke ekonomske zone, međutim još smo daleko od toga - rekao je Dačić.
O priznanju Kosova
Na pitanje da li je Srbija spremna da prizna nezavisnost Kosova, ministar Dačić rekao je da Srbija želi da razgovara, a da je jednostrano proglašenje Kosova "prepreka za bilo kakvo zbližavanje".
- Proglašenje nezavisnosti Kosova je bio unilateralan čin, kao što je i Katalonije. Iz tog razloga ima toliko zemalja, kao Argentina, koje ne priznaju ovo jednostrano proglašenje. Želimo razgovor, međutim ove vrste unilateralnih proglašenja prepreka su za bilo kakvo zbližavanje - izjavio je Ivica Dačić.
Dodaje da tradicionalno prijateljstvo Srbije i Rusije ne isključuje želju da Srbija bude i dio Evropske unije.
- Odgovorit ću vam engleskom izrekom: 'Nema vječnih prijatelja niti večnih neprijatelja. Vječni su samo interesi Velike Britanije'. I mi se slažemo sa ovom filozofijom. Iz tog razloga ne smatramo da naše prijateljstvo sa Rusima isključuje našu želju da budemo dio Evropske unije - ocijenio je Dačić.